1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Gazeteciler Cemiyeti ‘Durum 2018’...

Gazeteciler Cemiyeti ‘Durum 2018’ ve ‘Medya sahipliği’ raporları yayında

Gazeteciler Cemiyeti, “İfade ve Basın Özgürlüğü Raporu – Durum 2018” ile ‘Medyada Sahiplik Yapısındaki Değişim ve Sonuçları Raporu”nu yayınladı. Gazeteciler Cemiyetinin rapora ilişkin yaptığı haberi ve raporlara ulaşabileceğiniz bağlantıları aşağıda bulabilirsiniz:

Not: Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı yalnızca duyurunun yaygınlaşmasına destek olmaktadır. Habere ilişkin sorularınız ve görüşleriniz için duyuruda bulunan web adreslerinden Gazeteciler Cemiyeti ile iletişime geçebilirsiniz.

“Gazeteciler Cemiyeti ifade ve basın özgürlüğü Durum 2018 ve Medya Sahipliği raporlarını açıkladı”

Bilgin: “2018 yılı demokrasimiz ve medyamız için sıkıntılı geçti”

“Gazeteciler Cemiyeti, Özgürlük için Basın (ÖiB) projesi kapsamında “İfade ve Basın Özgürlüğü Raporu – Durum 2018” ile ‘Medyada Sahiplik Yapısındaki Değişim ve Sonuçları Raporu”nu yayınladı. Her iki raporda da Türkiye’deki demokrasi, yargı ve medyanın içinde bulunduğu iklimi özetleyen bilgilere ve verilere yer verildi.

Ankara

Gazeteciler Cemiyeti, Özgürlük için Basın (ÖiB) projesi çerçevesinde hazırlanan raporlarıyla Türkiye’nin 2018 yılı ifade ve basın özgürlüğü karnesini çarpıcı verilerle ortaya koydu. Cemiyet’in kamuoyuyla paylaştığı “İfade ve Basın Özgürlüğü Raporu – Durum 2018” adlı raporunda, ülkedeki demokrasi atmosferini, hak ihlallerini, yargılama süreçlerini ve medya yapısını özetleyen değerlendirmelerde bulunuldu.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin de, yıllık rapora ilişkin değerlendirmesinde 2019 yılını umutla karşılayamadıklarını vurgulayarak, “Maalesef 2018 yılı demokrasimiz ve medyamız için oldukça sıkıntılı geçti” ifadesini kullandı. Bilgin, “Demokrasi açısından sıkıntılar yaşayan ülkemizde özgür medya olması da düşünülemez. Bu nedenle 2018 yılı da 2017 gibi yasaklamaların, hapislerin, gazete kapanmalarının ve gazetecilerin özgürce düşüncelerini açıklayamadığı bir yıl oldu. Ve bunların bedelini çok ağır şekilde ne yazık ki ülkemizde başta gazeteciler olmak üzere ödedi” dedi.

Bilgin, “Medyanın Durumu”, “Bu Dönemdeki Yasal Düzenlemeler”, “Uluslararası Raporlarda Türkiye’de Basın ve İfade özgürlüğü”, “Sendikasızlaşma” ve “Medya Sahipliği” bölümleri altında 2018 yılında yaşanan sıkıntıların yoğunluğu dolayısıyla raporun 481 sayfaya ulaşması üzerine 26 sayfalık özet bir rapor hazırlanması ihtiyacı doğduğunu da kaydetti. Bilgin, “Gazetecilerin yanı sıra demokrasi mücadelesinin içinde olarak akademisyenler, sanatçılar da daralan özgürlük ortamından dolayı soruşturmalara, tutuklamalara uğradılar. 2018, her bakımdan Türk medyası için parlak bir yıl olmadı” dedi.

2019’da basını neler bekliyor?

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilgin, “2019’un böyle olmamasını diliyorum ama ne yazık ki 2018 verileri ve gidişat 2019’un da pek farklı bir yıl olmayacağını gösteriyor bize” diye ilave etti. İfade ve basın özgürlüğü bakımından neden umutlu olmadığını da Bilgin, “Türkiye’deki özgürlüklerin bu noktaya gelmesindeki en büyük sıkıntılarımızdan birisi de adalet sistemi. O beğenmediğimiz, eleştirdiğimiz darbe dönemlerinde bile, insanların kendilerini özgürce savunma imkânları vardı. Bu dönemde maalesef o da yok. Geçmiş dönemlerle mukayese ettiğimde ne yazık ki demokrasinin ve basın özgürlüğünde 21’nci yüzyıla girdiğimiz bir dönemde ileri doğru adımlar atılması gerekirken, ne yazık ki yerinde saymak bile değil özgürlük açısından, adalet açısından, insan hakları açısından, geriye gittiğimiz aşikâr. Benim geçmiş yıllardan edindiğim deneyim maalesef bunu gösteriyor” sözleriyle açıkladı.

ÖiB’in söz konusu raporlarına ve geçmiş aylara ilişkin raporlarına ise, www.gazetecilercemiyeti.org.tr ve www.pressforfreedom.org internet adreslerinden ulaşabilirsiniz.”

Raporları tek sayfada görüntülemek için lütfen buraya tıklayınız.

Skip to content