İlham Dozu | Geleceği çöpten kurtaran hareket: Yaşamı İyileştirenler

Tarım ve Orman Bakanlığının 2021 yılında paylaştığı verilere göre, Türkiye’de yılda 19 milyon ton gıda çöpe gidiyor. Yaş meyve ve sebze çöpe giden bu gıdaların başında geliyor. Bizi toprak kurtaracak diyerek yola çıkan Yaşamı İyileştiriyoruz Çevre ve İklim Derneği, çöpe gidecek gıdaları kurtararak toprağa kazandırıyor. 

neden bir aradalar?

Bir ürün tarla veya çiftlikten çıkıp soframıza gelene kadar uzun bir yolculuk yapıyor. Su, gübre, emek, para, tohum ve daha birçok başka etmen bu yolculukta gıdayı etkiliyor hatta dönüştürüyor. Dolayısıyla bir gıdayı çöpe attığımızda, sadece o ürünü değil, bu süreçte harcanan tüm değerleri çöpe atmış oluyoruz. 

Yaşamı İyileştiriyoruz Çevre ve İklim Derneği, gönüllülerle birlikte semt pazarlarından sonra ortaya çıkan organik atıkları toplayıp ayrışmasını sağlıyor. Bu atıkların kullanılabilir durumda olanlarının yeniden kullanımını, geri kalanların ise kompost yapılarak tarımda kullanılmasını sağlıyorlar. 

nasıl bir topluluk?

Yaşamı İyileştiriyoruz Çevre ve İklim Derneği, birçok grubun ortak iş yaptığı bir gönüllülük hareketi. Ebru Baybara Demir’in liderliğinde büyüyen hareketin en büyük iş birlikçilerinden biri belediyeler ve kent konseyleri. Dernek aynı zamanda bilim insanlarından da destek alarak ilerledikleri yolu sağlamlaştırmayı başarıyor. Akademisyenler, belediyelerde çalışan işçiler, pazarcılar ve derneğin gönüllüleri düzenli olarak pazar yerlerindeki atıkları toplayarak topraktan geleni yeniden toprağa kazandırıyorlar. 

Ekip  bir yılda yedi şehir, 37 belediye ve 2200 gönüllü ile 12 bin ton gıdanın ayrıştırılmasını sağladı.

Bu içeriği hazırlarken faydalanılan kaynaklar:

1- https://www.dunya.com/kose-yazisi/bizi-toprak-kurtaracak/634357

2- https://www.instagram.com/yasami_iyilestiriyoruz/

Skip to content