Genç gazeteciler için eğitim kampı başvuruları başladı

Gazeteciler Cemiyeti, kaliteli orijinal haber içeriğinin üretilmesi için gazetecilere ihtiyaç duydukları pratik eğitimi ve deneyim aktarımını sağlamak amacıyla 27-31 Mayıs 2024 tarihleri arasında Eğitim Kampı düzenliyor. Türkiye ve Batı Balkanlar’dan 35 yaşını doldurmamış gazeteciler 30 Nisan 2024’e kadar başvuru yapabilir.

Gazeteciler Cemiyetinin, Balkan Araştırmacı Gazetecilik Ağı ile sürdürdüğü iş birliği çerçevesinde, genç gazetecilere yönelik Eğitim Kampı gerçekleştirilecek. Ankara Gölbaşı’ndaki Bizim Çatı Otel’de 27-31 Mayıs 2024 tarihleri arasında düzenlenecek Eğitim Kampına, Türkiye ve Batı Balkanlar’dan 35 yaşını doldurmamış gazeteciler başvurabilecek. 1 Nisan 2024 tarihi itibariyle başlayan başvuru süreci, 30 Nisan 2024’te sona erecek. Başvurular arasından 10 gazeteci belirlenecek.

Deneyimli gazeteciler ve uzmanların görev alacağı 5 günlük eğitim kampı, araştırmacı gazeteciliğin temelleri, etik ve uygulama esasları üzerine temellenecek. Kamp süresince, veri gazeteciliği ve yeni teknolojilerin araştırmacı gazetecilikte kullanımına yönelik teorik dersler ve atölye çalışmaları gerçekleştirilecek.

Eğitim dili, Türkçe olacak. Batı Balkanlar’dan katılım sağlayacak gazeteciler için eğitim, zoom üzerinden gerçekleştirilecek. Söz konusu katılımcılar için zoom üzerinden çeviri imkanı sunulacak.

Eğitim kampını tamamlayan gazeteciler, 3 haberden oluşan mikro projelerini uygulamaya hak kazanacak. Mikro projeler, en fazla 3 ay içinde tamamlanarak, teslim edilecek. Mikro projeler için katılımcı başına bin avro kadar ayni destek sağlanacak.

Eğitime katılmaya hak kazanan ve dolayısıyla mikro projeler için destek alabilecek başvuru sahibinin aşağıdaki koşulları sağlaması gerekiyor:
– Türkiye veya Batı Balkanlar’dan katılıyor olmak
– 35 yaşını doldurmamış olmak
– Gazetecilik/ İletişim bölümü mezunu olmak (öncelikli grup) ya da fiilen en az iki yıl gazetecilik yapmış olmak (öncelikli grup)
– Serbest çalışan gazeteci olmak
– Herhangi bir kuruluşta çalışan gazeteci olmak.
* Kadın başvuru sahiplerine öncelik verilecek.
Başvuru yapabilmek için temel kriterleri sağlamak, ön koşul olacak.

Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayın.

 

Skip to content