1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Portreler
  4. /
  5. Genç İşi Kooperatif ile...

Genç İşi Kooperatif ile Sivil Düşün Hareketlilik ve Ağ Oluşturma desteğini konuştuk

Sivil Düşün ‘Hareketlilik ve Ağ Oluşturma’ desteğiyle Belçika ve İtalya’daki kooperatifleri yerinde inceleme fırsatı bulan ve sıradaki ziyaretlerini İspanya’ya yapacak olan Genç İşi Kooperatif temsilcisi Mehmet Kuzu ile sosyal kooperatif, paylaşım ve dayanışma ekonomisi ve Sivil Düşün ile kurulan uluslararası ağlar üzerine söyleştik.
Genç İşi Kooperatif’in çıkış noktasını ve kuruluş amacını anlatır mısınız?

Türkiye’de kooperatifçilik yeteri kadar bilinen ve kullanılan bir girişimcilik modeli olmadığı için bir dayanışma ağı kurulmasına ihtiyaç olduğunu düşündük. Genç İşi Kooperatif olarak kurulduğumuz Şubat 2015’ten beri yeni nesil kooperatifçilik modeli üzerine çalışmaktayız. Türkiye’de sosyal girişimcilik uygulamalarının sürdürülebilir ve kurumsal bir yapıya kavuşması ‘sosyal kooperatif’ modeliyle mümkün olabilir. Bu kapsamda Avrupa’daki örnekler incelenerek Türkiye’de bir dayanışma ağı oluşturularak sürdürülebilir kar amacı gütmeyen işletmelerin farklı sektörlerde oluşması sağlanabilir.

Çalışma amacınız doğrultusunda aldığınız Sivil Düşün desteğini kısaca anlatır mısınız?

İtalya ve İspanya, Türkiye’ye benzer karakteristik özellikleri olan Akdeniz ülkeleridir. Bu iki ülkede kooperatifçilik farklı sektörlerde oldukça yüksek başarıya sahiptir ve ülke ekonomilerinde önemli bir pay kooperatiflerindir. İtalya’yı incelediğimizde tüm diğer ülkelere örnek olarak ‘sosyal kooperatiçilik’ modeli üzerine son beş yıldır çalıştığını görmekteyiz. İspanya, yine aynı şekilde paylaşım ekonomisi ve dayanışma ekonomisi üzerine pratiklerin her geçen gün çoğaldığı bir ülke konumunda. Aldığımız destek kapsamında, bu iki ülkedeki ve tüm Avrupa’daki kooperatiflerin ağını oluşturan birliklerin ziyareti için Brüksel’e çalışma ziyaretleri planladık. Amacımız, iyi örnekleri inceleyerek kalıcı, uygulama odaklı kooperatif modellerinin gelişmesine katkı sağlamaktır. Çalışma ziyaretleri deneyimi sonrasında, İzmir’de ‘Kooperatifler Dayanışma Ağı Çalıştayı’ düzelenerek deneyim paylaşımı ve birlikte yapılabilecekler üzerine çalışma olanağı bulunacaktır.

Ziyaret ettiğiniz örgütlerle yürüttüğünüz çalışmanın sonuçlarını bizimle paylaşabilir misiniz? Ziyaretler yeni ortaklıların olanağını yarattı mı?

İtalya Kooperatifler Konfederasyonu’nu (ConfCoop) ziyaretimizde olası ortak projeler geliştirilmesi üzerine konuştuk. Özellikle, iki tip olarak uygulamada olan sosyal kooperatiflerden iki tanesini ziyaret ettik. Roma Çocuk Müzesi’nin bir kadın kooperatifi tarafından kurulduğunu ve işletildiğini öğrendik. Cezaevinde bulunan mahkumların, suç derecelerine göre bir sosyal kooperatif kurmalarının mümkün olduğunu gördük. Ayrıca, İtalya’nın diğer en büyük kooperatifler birliği ‘LegaCoop’u ziyaretimizde tarımsal turizm kooperatiflerin İtalya’da çoğaldığını, üretim süreçlerinde farklı kooperatif modellerinin olduğunu öğrendik. LegaCoop yöneticileri, İtalya’da kooperatifçiliğin gelişim süreci üzerinden hareketle Türkiye’de başlayan bu girişimlerin başarılı olması için her türlü ortak çalışmaya açık olduklarını belirttiler. Brüksel’de bulunan Avrupa Kooperatifler Birliği’ni ziyaretimizde Türkiye’de sosyal amaçlı çalışan kooperatiflerin bir araya gelmesinin önemli olduğu ve konuyla ilgili adım atılması konusunda cesaretlendirici olacaklarını öğrendik. Tüm çalışma ziyaretlerimiz ufuk açıcı ve öğretici oldu. Bundan böyle çeşitli hibe destek programlarından yararlanarak proje hazırlamak için ziyaret ettiğimiz kuruluşlarla işbirliği yapmamız oldukça kolay ve işlevsel olabilecek.

Sivil Düşün’ün görünürlüğünüze katkısı oldu mu?

Sivil Düşün bu destekle görünürlüğümüzün artmasına yardımcı oldu. Türkiye’de ilk kez sosyal kooperatifler konuşulmaya başlandı ve bizler aldığımız destek sayesinde daha geniş bir bakış açısına sahip olma olanağı bulduk.

Son olarak, sizin aktivizm tanımınız nedir?

Bence aktivizm, gereksinimi görmek ve çözümlemektir. Aktivizm, insanın kendinde tüm çözümleri bulabileceğinin göstergesidir.

 

Hareketlilik ve Ağ Oluşturma Desteği ile ilgili ayrıntılı bilgi için >> https://www.sivildusun.net/destekler/

Hareketlilik ve Ağ Oluşturma Desteği örnekleri için >> https://www.sivildusun.net/sivil-dusun-destegiyle-uluslararasi-aglar-kuruluyor/ 

Başvuru için buraya tıklayınız.

Skip to content