1. Anasayfa
  2. /
  3. Söz Devri
  4. /
  5. Söz Devri | Genç...

Söz Devri | Genç İşi Kooperatif

Patronsuz yönetim, adil paylaşım, kolektif çıkar

Genç İşi Kooperatif sözü devraldı, bakın kendisini nasıl anlattı: 

ALAMET-İ FARİKAMIZ NE?

Her adımda kalıcı sosyal etki yarattığımızı somut biçimde görüyoruz. Kooperatifçilik bizim için bir araç. Dokunduğumuz herkesin, insan onuruna yaraşır işe erişmek yolunda farkındalık kazandığını, güçlendiğini gözlerimizle görmek, çok heyecan verici.

DEĞERLİ SÖZÜMÜZ NE? Hangi mesajları vermeyi önemsiyoruz?

Biz yeni nesil kooperatifçiler olarak eşitlikçi, demokratik ve sürdürülebilir bir ekonomiye inanıyoruz. Çünkü biliyoruz: Birlikten daima kuvvet doğar!

UNUTULMAYAN BİR HİKAYEMİZ VAR MI?

2017’de Sivil Düşün desteğiyle, İtalya’ya yaptığımız çalışma ziyareti sırasında, kooperatifler birliği Legacoop’un yöneticilerinden biri,“Bizim 20 yıl önceki halimize benziyorsunuz, Türkiye’nin kooperatifçilik öncüleri olacaksınız.” demişti.

BİZDE İZ BIRAKAN BİR DERS VAR MI?

Genç İşi Kooperatif olarak altı yıldır ayaktayız. Bugünlere gelmek bizim için iki katı zor oldu çünkü, alternatif bir işletmeyiz. Yani, patronsuzuz; kendimizi yatay ilişkiye dayalı şekilde, eşit işe eşit ücret esasıyla yönetiyoruz.

Emeğimizin karşılığını adilce paylaşıyoruz. Uzmanlıklarımızı paydaşlarımızla birlikte öğrenerek geliştiriyoruz, bireysel değil kolektif çıkarı önceliyoruz.Bir kooperatif olarak, başkalarına öğütlediklerimizi önce kendimiz yaptığımızda samimi ve saygın olunduğunu öğrendik.

Bireyler arası güven, kooperatifçiliğin çok temel bir unsuru. Ancak bu, sürdürülebilir bir iş modeli için tek başına yeterli değil. Daha da temelde, sisteme güven üzerinden bir yönetişim modeli kurma gereği olduğunu fark ettik. Bunu hayata geçirebilmek için yoğun emek harcadık. 

NEREYE DOĞRU GİDİYORUZ?

Hassas grupların, sosyal ve dayanışma ekonomisiyle buluşmalarına yönelik daha işlevsel araçların geliştirilmesini hayal ediyoruz. Türkiye’de kooperatifçiliğin istihdam odaklı, sürdürülebilir ve örnek sosyal işletme modeli olarak yaygınlaşması için çalışıyoruz.

Hakkımızda daha çok öğrenmek isterseniz tıklayın. 

Skip to content