1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Gezici Festival başlıyor

Gezici Festival başlıyor

Geçtiğimiz yıllarda #SivilDüşün’ün de destekçileri arasında bulunduğu Gezici Festival bu yıl 23. kez seyirciyle buluşuyor. Festivalin bu yılki temaları arasında mülteci hakları da yer alıyor. Festival düzenleyicisi Ankara Sinema Derneği’nin yayınladığı duyuruyu aşağıda bulabilirsiniz:

“23. GEZİCİ FESTİVAL’de MÜLTECİ ÖYKÜLERİ”
“1 – 7 Aralık Ankara, 8 – 11 Aralık Sinop, 12 – 14 Aralık Kastamonu”

“Ankara Sinema Derneği’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği Gezici Festival, 1-14 Aralık 2017 tarihleri arasında 23’üncü kez sinemayı kent kent dolaştırıyor. Festivalin, bu yılki durakları Ankara, Sinop ve Kastamonu. Ankara’da 1-7 Aralık tarihleri arasında, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Alman Kültür Merkezi’nde başkentli sinemaseverlerle buluşacak olan Gezici Festival, Sinop Belediyesi ve Telvin Sanat Akademi’nin katkılarıyla 8-11 Aralık tarihleri arasında Sinop’ta konaklayacak ve 12-14 Aralık tarihleri arasında Kastamonu Üniversitesi Medya ve İletişim Topluluğu’nun ev sahipliği ile Kastamonu’da bu yılın yolculuğunu tamamlayacak.

23. Gezici Festival bu seneki film seçkisinde mülteci öykülerini beyazperde aracılığıyla izleyicilerine yansıtıyor. Türkiye 2017 bölümünde, Onur Saylak imzalı Daha ve Dünya Sineması bölümünde ünlü belgeselci Matthew Heineman’ın son filmi Hayaletler Kenti (City of Ghosts) seyirci ile buluşacak.

Hakan Günday’ın aynı adlı romanından uyarlanan Onur Saylak’ın ilk uzun metrajlı filmi Daha, Ege’nin bir kıyı kasabasında baskıcı babasının etkisi altındaki 14 yaşındaki bir gencin, kendi kimliğini bulma çabasını anlatırken, arka planda göçmen kaçakçılığı, Suriyeli göçmenler ve insani değerler hakkında yakıcı sorular soruyor.

Türkiye’de ilk gösterimi yapılacak Matthew Heineman’ın son belgeseli Hayaletler Kenti (City of Ghosts), IŞİD terörüne farklı bir perspektiften yaklaşıyor. IŞİD ve Ortadoğu’da yaşanan savaşı anlatan diğer yapımlardan farklı olarak, IŞİD yönetimi altında yaşamanın nasıl bir deneyim olduğunu anlatıyor. Rakka’da, IŞİD yönetimi altında yaşanan insan hakları ihlallerini takip eden, Rakka Sessizce Katlediliyor (RSK) adlı aktivist grubun, yaşadığı zorlukları ve verdiği mücadeleyi kayıt altına alan filmin arka planında mülteci hikâyeleri yerini alıyor.”

Festival filmleri için tıklayınız.

Festivalin Ankara programı için tıklayınız.

Skip to content