1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Sivil Düşün destekli “Görme...

Sivil Düşün destekli “Görme Engellilerin Bilgiye Erişim Ağı” çalışması devam ediyor

Eğitimde Görme Engelliler Derneği (EGED) Sivil Düşün Hareketlilik ve Ağ Oluşturma Desteği ile ağ kurma çalışmalarına devam ediyor. EGED tarafından çalışmalarını anlattıkları metni aşağıda bulabilirsiniz.

Ulusal ve uluslararası ağ kurma faaliyetleri için Sivil Düşün Hareketlilik ve Ağ Oluşturma Desteği’nden faydalanabilirsiniz.

“Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı tarafından desteklenen “Görme Engellilerin Bilgiye Erişim Ağı” adlı çalışma yurtiçi çalışma ziyaretleri ile başladı.

Eğitimde Görme Engelliler Derneği’nin yerel misyonları olan Burdur İl Temsilciliği ve Isparta İl Temsilciliği ile Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi işbirliğiyle yürütülen çalışma kapsamında, ilk olarak Ankara’da 1 Ağustos 2019 Perşembe günü Türkiye Körler Federasyonu ve Engelliler Konfederasyonu’na çalışma ziyaretleri gerçekleştirildi; 2 Ağustos 2019 Cuma günü de Milli Kütüphane Başkanlığı’nda incelemelerde bulunuldu.

Çalışma hakkında bilgi veren İsmail Çevikbaş; “Bu çalışma ile amacımız, bireylerin kişisel, sosyal ve mesleki olarak kendilerini geliştirmeleri için erişim sağlamaları gereken tüm bilgi kaynaklarının evrensel tasarım ilkesine uygun olarak üretilmesi için farkındalık sağlamaktır” dedi.

Çalışma koordinatörü Fatih Sayar ise; “Çalışma kapsamında yapılan ziyaretler ile öncelikle Türkiye’de görme engelli bireylerin basılı ve elektronik yayınlara erişim durumları incelenerek, raporlanacaktır. Ardından ise Berlin’de ve Brüksel’de paydaş kuruluşlara yapılacak olan çalışma ziyaretleri ile Avrupa’da görme engelli bireylerin basılı ve elektronik yayınlara erişim durumları incelenerek, raporlanacak ve hazırlanan raporlar doğrultusunda oluşturulacak olan politika belgesi ile iyi uygulama örneklerinin Türkiye’de yaygınlaştırılması için savunuculuk faaliyetlerinde bulunacağız” dedi.”

Derneğin çalışmalarını http://eged.org/ web sitesinden takip edebilirsiniz.

Skip to content