1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Hafıza Kaydı’ndan ‘Bisikletlinin trafikte...

Hafıza Kaydı’ndan ‘Bisikletlinin trafikte yaşam hakkı raporu’ ve 1,5 Metre Belgeseli

Hafıza Kaydı, #SivilDüşün desteğiyle sürdürdüğü “Bisikletlinin Trafikte Yaşam Hakkı” çalışmasının sonuç raporunu 2 Kasım’da açıkladı. Etkinlikte aynı zamanda, çalışma kapsamında çekilen “1,5 metre” belgeseli de gösterildi.

Etkinlik, 2 Kasım 2016 günü Ankara Gordion Otel‘de, 14.00- 16.00 saatleri arasında gerçekleşti. Ankara’daki bisikletlilerin karşılaştığı hak ihlallerinin, bisiklet kullanım ve rota verilerinin, bisiklete dair istatistiki bulguların paylaşıldığı toplantının açılışında Hafıza Kaydı’nın “1,5 metre” belgeseli de gösterildi.

Belgeselde, Ankara bisikletlilerinin sorunları, bisikletli yaşamın sürdürülebilir kentle ilişkisi ve bisikletli olan yakınlarını kaybetmiş tanıkların anlatıları yer aldı.

“1,5 metre” belgeselini izlemek için:[vc_video link=”https://youtu.be/FcGvpw7xXSo” align=”center”][/vc_column][/vc_row]Daha önce de çeşitli hak alanlarında geçmişten konuları ele alarak yüzleşme, toplumsal bellek gibi alanlarda dosyalar yayınlayan Hafıza Kaydı son dosyasında, 17 Haziran 2010’da meçhul bir araba sürücüsünün çarpması sonucu yaşamını yitiren bisikletli Çağatay Avşar‘ı konu edinmişti. 17 Haziran dosyasını genişleterek bisikletlilerin trafikte yaşam hakkını araştıran ve işleyen ekip, Ankara’daki bisikletlilerin sık kullandığı rotaları toplayıp analiz ederek bir risk haritası da oluşturmuştu.

Hafıza Kaydı’nın dosyası kapsamında hazırladığı infografik ve raporu aşağıda bulabilirsiniz:[vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”10413″ img_size=”medium” onclick=”img_link_large” img_link_target=”_blank” title=”Hafıza Kaydı Raporu”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”10414″ img_size=”medium” alignment=”right” onclick=”img_link_large” img_link_target=”_blank” title=”Hafıza Kaydı İnfografiği”][/vc_column][/vc_row]Hafıza Kaydı’nın Çağatay Avşar ve bisikletlilere yönelik hak ihllallerini incelediği dosyasına erişmek için buraya tıklayınız.

Hafıza Kaydı’nın diğer dosyalarına ve web sitesine ulaşmak için buraya tıklayınız.

Skip to content