1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Toplumdan Haberler
  4. /
  5. Haftalık ilham dozu: kimler,...

Haftalık ilham dozu: kimler, neden, nasıl dünyalar kuruyor?

Dünyamız biricik. Onu ve bizi bekleyen gelecek ortak. Bu geleceğe yön verecek yolları bir arada yürürsek, değişime yön verebiliriz. Buna gönülden inandığımız için bir yıllık bir yolculuğa çıktık. İsmine dünyalar. dedik, çünkü ortak amaçlar için doğup büyüyen her bir topluluğun kendi içinde bir dünya olduğunu biliyoruz. İlham dozu serimizde, mahallede, köyde, şehirde, ülkede ya da başka bir kıtada, değişim için imkanlarını güce dönüştüren toplulukların umut veren hikayelerini sizlerle buluşturuyoruz. Hafta boyunca bu sayfayı yeni hikayelerle güncellemeye devam edeceğiz.

Yangında yüreklere su serpen bir aradalık: Ahmetler’in umutlu hikayesi

2021 Temmuzunun sonlarında başlayıp Ağustos ortasına kadar süren yangınlar herkesi üzmüş, kaygılandırmıştı. Kentlerden yangın bölgesine giden gönüllüler, Türkiye’nin dört bir yanındaki belediyelerden gelen itfaiye ekipleri, çevre ülkelerin destekleri ve yangını durdurmak için hayata geçirilen diğer birçok girişim hafızalarımızda yer edindi.

Yangını durdurmak için gösterilen çabaların en etkililerden biri, yangın bölgesine çok yakın bir alanda yaşayan Ahmetler Köyü sakinlerinden geldi. Ahmetler Köyü Kültür ve Dayanışma Derneğinin 2014’te başlayan yolculuğu, 2021 yılında ellerinde tırmıklarla yangını durdurmak için çalışan kadınların hikayesinin başlangıcı oldu.

Fotoğraf: Milliyet

neden bir aradalar?

Ahmetler Kanyonu’na 2014 yılında yapılmak istenen HES (Hidroelektrik Santral) projesi Ahmetler Köyü’nde yaşayanları harekete geçirmişti. Ahmetler Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği öncülüğünde başlayan eylemler, projenin iptal edilmesiyle sonuçlanmış, Ahmetler halkı, harekete geçmeleri sayesinde doğalarını korumayı başarmıştı.

Köy sakinleri bu olaydan 7 yıl sonra, 28 Temmuz 2021 günü Manavgat’ta çıkan orman yangınları vesilesiyle yeniden bir araya geldi. HES’e karşı verdikleri mücadeleyi bu sefer ellerinde tırmıklarla, arkalarına sosyal medyanın da gücünü alarak alevlere karşı yürüttüler.

 

Fotoğraf: Yeşil Gazete

nasıl bir topluluk?

Ahmetler Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği etrafında bir araya gelen köylüler, yangınların başladığı ilk saatlerden itibaren varlarını yoklarını ortaya koyarak çaba gösterdiler. Yeşil Gazete’de yer alan bir haberde bir köy sakininin söylediği Nasıl olsa hepimiz öleceğiz bir gün. Öleceksek eğer ormanımız ve köyümüz için ölürüz! sözü köylerine ve ormanlarına olan sevgilerinin de önemli bir göstergesi.

Kadınların öncülük ettiği tırmıklı timler ile yangının büyümesini engelleyen Ahmetler Köyü halkı, aynı zamanda sosyal medya üzerinden yürüttükleri kampanyalar ile de belediyelerin, sivil toplumun, özel sektörün ve diğer yurttaşların dikkatini çekip destek toplamayı başardı. Bu sayede birçok şehirden itfaiye, yemek, buz ve ilaç yardımı yangın bölgesine ulaştı.

Bu güzel topluluk; toprağıyla, suyuyla, ormanıyla bağını koruyan köylünün yapabileceklerini bize en iyi şekilde anlatıyor. 2014 yılında sularını koruyan köylüler, 2021’de Toroslar’a sıçrama riski taşıyan çok büyük bir yangını durdurmaya da öncülük ediyor. Yeryüzünde herhangi bir coğrafyanın halinden en iyi anlayanlar, orada yaşayanlar değil mi?  Köy halkı, Ahmetlere dair bilgelik ve tecrübesini, cesaret ve motivasyonla birleştirip en ihtiyaç duyulan zamanda görünür yapıyor, daha kalıcı bir aradalıklar için hepimize umut oluyor.

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar:

1- https://www.mkoc.net/haberler/bir-yanim-cennet-bir-yanim-cehennem

2- https://yesilgazete.org/yanginda-orgutlulugun-basarisina-ornek-manavgat-ahmetler-koyu/

 

Skip to content