1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Toplumdan Haberler
  4. /
  5. İlham Dozu | Yeni...

İlham Dozu | Yeni nesil tarımda bilgi ve diyalog için nerede buluşulur?

Dünyamız biricik. Onu ve bizi bekleyen gelecek ortak. Bu geleceğe yön verecek yolları bir arada yürürsek, değişime yön verebiliriz. Buna gönülden inandığımız için bir yıllık bir yolculuğa çıktık. İsmine dünyalar. dedik, çünkü ortak amaçlar için doğup büyüyen her bir topluluğun kendi içinde bir dünya olduğunu biliyoruz. İlham dozu serimizde, mahallede, köyde, şehirde, ülkede ya da başka bir kıtada, değişim için imkanlarını güce dönüştüren toplulukların umut veren hikayelerini sizlerle buluşturuyoruz. Hafta boyunca bu sayfayı yeni hikayelerle güncellemeye devam edeceğiz.

Yeni nesil tarımda dijital bilgi ve diyalog noktası: Farm Hack

Tarımsal üretim süreci artık eskisinden çok daha fazla detay barındırıyor. Özellikle de son yıllarda, sadece çiftçilerin değil mühendisler, tasarımcılar, yazılımcılar ve daha başka pek çok grup, bu sürecin tarafı haline geldi. Farm Hack, işte tüm bu aktörleri bir araya getirerek doğru bilgi aktarımı yapmayı amaçlayan bir dijital platform.

nasıl bir topluluk? 

Avrupa merkezli kurulan Farm Hack, dayanıklı tarım için açık kaynaklı, yani herkesin erişebileceği araçlar geliştiren ve bunları üretim süreçlerinde yer alan tüm paydaşlarla buluşturmak isteyenler için kurulmuş. Platform sadece çiftçilerden oluşmuyor; uzmanlar ya da konuya ilgi duyan, bilgisini artırmak veya fikirlerini paylaşmak isteyen herkes Farm Hack’in parçası olabilir. Pek çok faydalı içeriğin bulunabileceği Farm Hack, zaman zaman yüz yüze buluşmalar da organize ediyor.

neden bir aradalar? 

Tarım, hala geleneksel üretim adımlarını içermesi dolayısıyla, güvenilir bilgiye dijital üzerinden ulaşmak her zaman o kadar kolay olmuyor. Yanı sıra, tarımsal üretim alanlarının birbirine uzak oluşu da buralarda çalışan çiftçiler ve diğer uzman ekiplerin birbirlerine bilgi ve deneyim aktarmalarını zorlaştırıyor.

Farm Hack sayesinde dünyanın farklı noktalarında çiftçilerin kendi imkanlarıyla geliştirdiği araç ve yöntemler ile tarıma güç verecek teknolojik gelişmeler herkesin yararlanabileceği şekilde Farm Hack’i ziyaret edenlerle buluşuyor.

Sizler de Farm Hack platformuna kayıt olarak deneyim ve araçlarınızı paylaşabilir ya da başkalarının bilgi ve yöntemlerini keşfederek ilham alabilirsiniz. Sayfanın dili İngilizce ancak çeviri için Google’ın araçlarını kullanabilir ya da dünyalar. dijital topluluğuna katılarak, topluluk üyelerinden dil konusunda destek isteyebilirsiniz. Belki de tarımla ilgilenen ve Farm Hack gibi oluşumlardan yararlanmanıza aracı olabilecek başka ekip ya da kişilerle tanışırsınız. Bunlar gibi pek çok diyalog ve iş birliği fırsatı dünyalar.’da sizi bekliyor!

Topluluğa katılmak için dunyalar.sivildusun.net’e gidin ve topluluğa giriş yap butonuna tıklayarak hemen kayıt olun!

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: 

1- https://farmhack.org/tools

Skip to content