1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. #HakÇetelesi CİSST/TCPS- Mustafa Eren

#HakÇetelesi CİSST/TCPS- Mustafa Eren

Türkiye Hapishane Çalışmaları Merkezinden Mustafa Eren’in #HakÇetelesi tanımları:

Hak temelli yaklaşım

Kişi, topluluk, kurum veya yapıların etkinliklerini ve faaliyetlerini düzenler ve yerine getirirken, hakları, başta devlet olmak üzere tüm otoritelere karşı korumayı, geliştirmeyi ve savunmayı esas almasıdır. İnsanlığın evrensel değerleri olarak görülebilecek bu hakların durağan olmadığını, içerik ve kapsamının gelişebildiğini, yeni hakların tanımlanabildiğini; birinci, ikinci ve üçüncü kuşak hakların ardından gelen dördüncü kuşak hakların öznesinin artık sadece insan olmadığını ekosistemin, kentin vs. haklarının da tanımlandığını, hakların bir bütün olduğunu ve hakların hiyerarşiye tabi tutulamayacağını da akıldan çıkarmamak gerek.

Savunuculuk

İnsanlığın evrensel değerleri olarak görülebilecek hakların başta devlet olmak üzere tüm otoritelere karşı korunması, geliştirilmesi ve savunusu.

Aktif vatandaşlık

Kendinin ve diğerlerinin (insan, hayvan, çevre, kent, ekosistem vs.) haklarını, eşitlik, katılımcılık, ayrımcı olmama, hesap sorulabilirlik ilkeleri çerçevesinde bilen, dile getiren, talep eden, koruyan, savunan bir birey olmak ve bunun için örgütlenmek.

 

#HakÇetelesi kampanyasının diğer paylaşımları için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız:

https://www.sivildusun.net/hak-cetelesi

Skip to content