1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Portreler
  4. /
  5. Hayat Sende Derneği ile...

Hayat Sende Derneği ile çalışmalarını konuştuk

2007 yılında, koruma altındaki çocuk ve gençlerin haklarını savunmak amacıyla kurulan Hayat Sende Derneği‘nden Abdullah Oskay ile 10 yıl önce nasıl bir araya geldiklerini, faaliyetlerini ve Sivil Düşün desteğiyle gerçekleştirdikleri çalışmalarını konuştuk.

*Bize dernek olarak neden bir araya geldiğinizi anlatır mısınız?

Hayat Sende Derneği 2007 yılında devlet korumasında yetişen bir grup idealist genç tarafından kurulmuştur. Devlet korumasından ayrılan gençler olarak derneğin kurucuları; kurum bakımından topluma geçişte etiketlenme, ayrımcılığa uğrama, temel yaşam becerilerini kazanamadan kurumdan ayrılma gibi birçok sorunla karşı karşıya kalmışlardır. Bu sorunları yaşarken de yol gösterici herhangi bir destek mekanizması bulunmamasından dolayı kurumdan ayrılan diğer bireylerin bu sorunları yaşamaması, yaşadıkları takdirde de danışabilecekleri bir platform kurulması amacıyla bir araya gelinmiştir. İşte Hayat Sende yolculuğu böyle başlamıştır.

*Türkiye’de koruma altındaki çocuklara yönelik yeni çözümlerden söz eder misiniz?

Türkiye’de çocuk koruma sistemi hala tam anlamıyla kapsayıcı ve önleyici bir mekanizma konumunda değildir. Koruma altındaki çocuklar kurum bakımından topluma geçişte birçok sorunla mücadele etmek durumunda kalmaktadırlar. Bu sorunlar da gençlerin topluma adaptasyon süreçlerini hızlandırmakta ve yaşadıkları etiketlenmeden dolayı kendilerini toplumsal hiyerarşinin en altına koymalarına neden olmaktadırlar.

Koruma altındaki gençler eğer üniversite eğitimine başlamazlar ise 18 yaşında yurttan çıkmak zorunda kalıyorlardı. Hayat Sende Derneği’nin gerçekleştirdiği #18yascokerken kampanyası ile kurumdan ayrılma yaşı 20’ye yükseltilmiştir. Halen mevzuatsal anlamda bir değişiklik olmamasına rağmen gençler 20 yaşına kadar devlet korumasında kalabilmektedirler.

*Sivil Düşün’den aldığınız destekle gerçekleştirmiş olduğunuz kampanyadan biraz bahseder misiniz? Etkinliğin çalışmalarınıza ve görünürlüğünüze katkısı oldu mu?

Koruma kararı haksız yere kaldırılan ve haklarından yararlanamayan tahmini verilere göre 15.200 kişi bulunmaktadır. Bu kişiler korumadan ayrıldıktan sonra kamuda istihdam, özel sektörde 5 yıl boyunca SGK primlerinin devlet tarafından karşılanması gibi haklardan yararlanamamaktadır. Sivil Düşün desteğiyle çekimi gerçekleştirilen 15200 belgeseliyle bu kişilerin haklarına erişebilmesi ve toplumda bir farkındalık yaratılması amaçlanmıştır. Ankara’da gösterimi yapılan ve online platformlarda yaygınlaştırılan belgeselin sonucunda toplumda bir farkındalık oluşturulmuş ve bu kişilerin haklarına ulaşabilmesi için gerekli çalışmalara başlanmıştır.

*Son olarak sizin ‘aktivizm’ tanımınızı alabilir miyiz?

Bizce aktivizm risk alabilmek, insan odaklı ve hak temelli olmak, inisiyatif almaktan korkmamaktır.

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content