1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Haydi Türkiye’yi 1 günde...

Haydi Türkiye’yi 1 günde temizleyelim! 10 Mayıs’ta sen de var ol, sağ ol!

  • Balçova Belediyesi, Let’s Do It Akdeniz, TEMA Vakfı Balçova Şubesi destekleriyle gerçekleşecek olan 10 Mayıs 2014 İnciraltı Sahil Temizliğine çevresine duyarlı her gönüllü vatandaşımız davetlidir.
  • Let’s Do It Akdeniz! Haydi Yapalım Akdeniz ! Etkinliği kapsamında, Balçova Belediyesi olarak, tüm İzmir halkını İnciraltı Sahilinde gerçekleşecek sahil temizliğine davet ediyoruz. Siz de 10 Mayıs 2014 tarihinde saat 10:00 ‘da Balçova Belediye’sinin temin edeceği otobüslerle transfer için buluşma noktası olan Balçova Belediyesi Spor Komplesinde yerinizi alarak Türkiye’nin temizlenmesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • Let’s Do It Akdeniz  resmi olmayan ve gönüllülerden oluşan bir gruptur ve uluslararası Let’s Do It! çevre hareketinin bir parçasıdır. Haydi Yapalım! Türkiye’nin Türkiye’de ve tüm dünyada amacı yerel düzeyden başlayarak gönüllüleri çöp toplamak için harekete geçirerek katı atıkların temizlenmesine katkıda bulunmak; toplum içinde çevre sorunları konusunda farkındalığı artırmak; bireyleri çöp atmaktan kaçınmaya ve çevreyi korumaya teşvik etmektir.
  • Balçova Belediyesi, yerel yönetim olarak böyle bir gönüllü toplumsal temizlik hareketine destek olmaktadır.

Let’s Do It! Hareketi ve Let’s Do It! Dünya Temizliği Hareket 2008 yılında, küçük bir Kuzey Avrupa ülkesi olan Estonya’da başladı. Yol kenarlarında, doğada ve şehirlerde bulunan 10.000 ton atık, 50.000 gönüllünün bir araya gelmesi ile sadece 5 saat içinde temizlendi. Atık sorunu olan bir ülkede, bu sorunu çözmek isteyen insanların girişimiyle; atıkların haritalanmasına başlanır, toplumda atıklar ve çevre kirliliği konularına dikkati çeker, tüm halk işbirliğine davet edilir ve ülke 1 günde temizlenir. Let’s Do It! Türkiye’de Haydi Yapalım! 2013 2013 yılında ikinci kez düzenlenen Türkiye Temizliği 11 Mayıs’ta yapılmış ve kampanyaya 16 şehir katılmıştır: Adana, Adıyaman, Ankara, Batman, Bingöl, Burdur, Bursa, Denizli, Erzurum, Eskişehir, İstanbul (Çekmeköy, Heybeliada, Üsküdar), İzmir (Balçova, Konak, Urla), Kayseri, Konya, Malatya (Doğanşehir) ve Trabzon. Bu şehirlerde ve semtlerde 62 nokta temizlenmiştir. Etkinliğin toplam katılımcı sayısı 7.982 gönüllüyü bulmuş ve 30.363 ton atık ortadan kaldırılmıştır. BALÇOVA: 2013 senesinde yaklaşık 100 gönüllü vatandaşımızın katılımıyla gerçekleşen organizasyonda Balçova’ da 3 dolu kamyon atık toplanmıştır. Balçova Belediye çalışanları, Balçova Semt evlerindeki bayanlar ve çocukları, gençler ve TEMA Balçova temsilcileri bir araya gelmiştir. Bu sene denizin içini profesyonel dalgıçlarla temizleyerek temizlik alanını ve gönüllü sayısını arttırmayı amaçlamaktayız. Detaylı linkler:  http://akdenizoluyor.com/  http://letsdoitakdeniz.org/ #akdenizaşkım #akdenizölüyor https://www.facebook.com/LetsDoItAkdenizTurkiye @LDITAkdeniz http://www.letsdoitworld.org/ Let’s Do It dünya temizliği http://ldim.net/en/ Let’s Do It,  Mediterranean! Hakkında

Skip to content