1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Düşün Haberleri
  4. /
  5. Hepimizin yeniden anlatılan hikayesi:...

Hepimizin yeniden anlatılan hikayesi: Kadınlar, kuirler, kız kardeşler için K’nın Sesi

Bir yazar, evrenin atomlardan değil hikayelerden oluştuğunu söylüyordu. Duya duya ezberlediğimiz hikayeler kadar, bize hiç ulaşamayanlar da var.

K’nın sesi, kadınlar ve kuirler başta olmak üzere; hikayeleri ya sınırlı ya yanlı şekilde aktarılanların, görmezden gelinenlerin ve belki de hiçbir zaman duyulmayanların sesi olmaya adanmış bir podcast kanalı. Duygu Dalyanoğlu’nun kurucusu olduğu kanal, gerçek hayat deneyimlerinden hareketle kaleme alınan oyunlara ses tiyatrosu yoluyla hayat veriyor, oyunlar üzerine gerçekleşen tematik söyleşilerle sivil toplum, akademisyenler ve dinleyicileri buluşturan deneyim paylaşım alanlarına mekan oluyor.

İzmir’de gerçekleşen şüpheli bir kadın ölümü… İntihar diye kapatılan bir dosya…Kızı Kıvılcım’ın intihar ettiğine inanmayan bir anne…Tüm engellere rağmen gerçeğin peşinde koşan, üç kuşaktan üç kadın: Polis Derya, fizik öğrencisi Nehir, emekli Leman… Bu üç kadın sadece Kıvılcım’ın şüpheli intiharı ardındaki gerçek ile değil kendi geçmişlerindeki kayıpların yası ile de yüzleşiyor.

K’nın Sesi Podcast’in suç-polisiye dizisi Kıvılcım, gerçek bir hayat hikayesinden esinlenilerek kaleme alınan kurmaca bir içerik. Aynı zamanda kanalın kurucusu da olan ödüllü yazar Duygu Dalyanoğlu’nun yaratıcısı olduğu oyun, [1]renkli karakterleri, zengin üslubu ve alanında yetkin oyuncu kadrosu ile dinleyenleri, radyo tiyatrosunun günümüz estetiğine uyarlanan ruhuyla buluşturuyor.

Kadınların, kuirlerin, kız kardeşlerin, kavganın, keşfin temsili olmak gayesiyle salgın döneminde yayın hayatına başlayan K’nın Sesi ilk sezon çalışmalarının ardından podcast yayıncılığında az temsil edilen seslere eğitim, ekipman ve kaynak sağlayan Google Podcasts Creator Programına dünya çapında seçilen 20 ekipten biri oldu. Üç ay boyunca dünyada podcast endüstrisinin önde gelen isimlerinden eğitim alan ekip, yoluna daha deneyimli şekilde devam etti.  Her biri ortalama 20 dakikalık sekiz bölümden oluşan ve üç boyutlu ses tasarımı ile kurgulanan Kıvılcım serisi, ekibin Sivil Düşün desteğiyle hayata geçirdiği ikinci çalışması.

Bundan önceki seri; avukat, adli tıp uzmanı, aktivist, araştırmacı gibi farklı konukların suç ve adalet sistemindeki gerçek deneyimlerinin aktarıldığı bir söyleşi dizisinden oluşuyordu. Kıvılcım serisinde ise ekip; şiddet, adalet arayışı, haksavunuculuğu, gibi başlıklarda anaakım medyanın ezberini bozan içerikler üreterek kadınlar ile LGBTİ+ları güçlendirme gayretlerine devam ediyor. Oyunların ardından yapılan sohbetlerde, gençlik, engelli hakları, kadın hakları ve LGBTİ+ hakları alanında çalışanlar, fizik, adli tıp ve hukuk alanından akademisyenler ve öğrencilerle buluşuluyor; podcast bölümlerini dinleyen katılımcılara kendi deneyim ve hikayelerini paylaşacakları alanlar yaratılıyor.

[1] Ödüllü oyun yazarı Duygu Dalyanoğlu’nun kaleme aldığı senaryoyu, deneyimi Ankara Radyosu yıllarına dayanan Ayşenil Şamlıoğlu yönetiyor. Projede oyuncu olarak da yer alan bu ikiliye Nazlı Bulum, Ayça Damgacı, Erol Babaoğlu, Tilbe Saran, Gün Koper gibi deneyimli oyunculardan oluşan geniş bir kadro eşlik ediyor. Yapım koordinatörlüğünü Nihal Albayrak’ın üstlendiği oyunun ses tasarımı ve özgün müzikleri ise Beril Sarıaltun’a ait.

Kıvılcım’ı dinleyebileceğiniz platformlar:

Spotify     Apple Podcastler    Google Podcastler   Knın Sesi Web Sitesi

Başvurucuların dikkatine: Destek kalemleri güncelleniyor
Sivil Düşün destekleriyle yapabileceğiniz harcamalar 1 Nisan itibariyle güncelleniyor.

Detaylar için tıklayın.

Skip to content