1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. ‘Hibakuşalar Olmasın!’ sergisi Sinop...

‘Hibakuşalar Olmasın!’ sergisi Sinop ve Samsun’da

“Hibakuşalar Olmasın!” sergisi 5-12 Ağustos tarihleri arasında Sinop ve Samsun‘da olacak. Sergi, Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombası atılmasının 72. yıldönümü etkinlikleri kapsamında #SivilDüşün desteğiyle gerçekleşecek. Hibakuşa terimi, radyasyona maruz kaldıktan sonra yaşamını devam ettirmeye çalışan insanları tanımlamak için kullanılıyor. Sergi ilk olarak 5 Ağustos’ta Sinop’ta açıldı, Samsun açılışı ise 9 Ağustos tarihinde gerçekleşecek.

Nükleersiz.org ve Nükleer Savaşın Önlenmesi İçin Uluslararası Hekimler (IPPNW) inisiyatiflerinin ortaklığıyla gerçekleşecek sergiyle ilgili Yeşil Gazetenin hazırladığı haber metni aşağıdadır:

“Nükleersiz.org tarafından düzenlenerek Türkiye ve Dünyada radyasyon mağduru olup sağlıklarını yitirenlere adanmış olan “Hibakuşalar Olmasın!” Sergisi yine yola çıkıyor. Sergi bu kez, 6 Ağustos 1945 yılında Hiroşima’ya ve ondan 3 gün sonra 9 Ağustos’ta, Nagasaki’ye ABD tarafından atom bombasının atılmasının 72inci, Çernobil Felaketi’nin ise 31. Yıl Dönümü Anmaları kapsamında Türkiye’nin ikinci Nükleer santral projesinin yapıldığı Sinop ve onun komşusu Samsun’da 5-12 Ağustos 2017 tarihleri arasında en altta belirtilen tarih-yer detaylarına göre ziyaretçileriyle buluşacak.

Adını Hiroşima ve Nagasaki’ye Atom bombası atıldıktan sonra radyasyona maruz kalmış olarak yaşamlarını sürdürmeye çalışan insanlar için kullanılan ve günümüzde genel anlamda radyasyona maruziyeti anlatan “Hibakuşa” kelimesinden alan sergi, uranyum madenleri, nükleer santraller, nükleer atıklar ve nükler silahlanma arasındaki bağlantıya dikkat çekmeyi amaçlıyor.
 
Nükleersiz.org’un seçkisiyle Türkçe’ye kazandırılan “Hibakuşalar Olmasın!” poster sergisi, 2014 yılında Nükleer Savaşın Önlenmesi İçin Uluslararası Hekimler (IPPNW) Almanya seksiyonundan Dr. Alex Rosen‘in öncülüğünde yürütülerek tamamen bilimsel içeriklerle hazırlanmış Türkiye’den önce Japonya’da ve Amerika’da gerçekleştirilmiş 50 posterlik “Dünya Genelinde Hibakuşalar/ “Hibakusha Worldwide Sergisi”nin bir parçası.
 
Sergi Türkiye’de ilk olarak Çernobil Felaketi’nin 31. yıl anması haftasındaki etkinlikler kapsamında 28 Nisan – 5 Mayıs tarihleri arasında Mersin Nükleer Karşıtı Platform’un ev sahipliğinde nükleer santral kurulması planlanan Mersin’de, ikinci olarak da 13 Haziran günü Yeryüzü Derneği’nin ev sahipliğinde İstanbul’da yapılan birer sunumun ardından bir hafta ziyarete açıktı.
 
Nükleer karşıtı Platform(SNKP)’un ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan Hibakuşalar Olmasın sergisi 5 Ağustos günü Sinop Yaşlılar Dinlenme Evi’nde saat 18:00 itibariyle SNKP Dönem Sözcüsü Murat Şahin tarafından yapılacak açılış konuşması ve ardından Nükleersiz.org Proje Koordinatörü Pınar Demircan’ın tanıtım sunumuyla başlayacak.
 
Sergi, 9 Ağustos günü de Samsun TMMOB Samsun İl Koordinasyon Kurulu(İKK)’nun ev sahipliğinde Mimarlar Odası’nda saat 14.00 itibariyle aynı şekilde bir sunumla açılarak 12 Ağustos Pazar akşamına kadar ziyaretçileriyle buluşacak.”
Skip to content