1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. İHOP Hak temelli STK’lar...

İHOP Hak temelli STK’lar ile Evrensel Periyodik İnceleme Toplantısı 05 Aralık 2014 tarihinde Ankara’da gerçekleşecek.

İnsan Hakları Ortak Platormu’nun 03 Aralık tarihinde yayınladığı haber metnini aşağıda bulabilirsiniz. http://ihop.org.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=1176%3Ahak-temelli-stklar-ile-evrensel-periyodik-nceleme-toplants&catid=34%3Aeskh-goelge-raporu&Itemid=46   İnsan Hakları Ortak Platformu (İHOP) olarak 5 Aralık 2014 tarihinde Evrensel Periyodik İnceleme (EPİ) Mekanizması ve tavsiyelerin izlenmesi konulu yarım günlük bir toplantı düzenlemekteyiz. Evrensel Periyodik İnceleme, 2006 yılında oluşturulan BM İnsan Hakları Konseyi’nin BM üyesi her ülkenin insan haklarının korunması, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için göstermiş olduğu performansı incelemek ve bu yolla insan hakları durumunu dünyanın her köşesinde iyileştirmek amacıyla oluşturduğu bir mekanizmadır. Bu mekanizmanın Türkiye açısından etkili sonuçlar yaratmasını güçlendirmek için izleme mekanizmasına sivil toplum kuruluşlarının katılımı son derece önemlidir. Bu bakımdan EPİ süreçlerine sivil toplum kuruluşlarının katılımını güçlendirmek amacıyla ad hoc olarak bir araya gelmiş EPİ Sivil Toplum Koalisyonu tarafından ortak bir rapor hazırlanmıştır. Koalisyonun koordinasyonu 2005 yılından bugüne Türkiye’deki insan hakları örgütlerinin bir ağı olarak faaliyet gösteren İnsan Hakları Ortak Platformu tarafından gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Koalisyona içinde yer alan örgütlerce bağımsız raporlar da hazırlanmıştır. Öte yandan EPİ mekanizmasına gölge raporlar hazırlanması kadar Türkiye’ye yapılan tavsiyelerin özellikle de kabul edilenlerinin izlenmesi de önem arz etmektedir. Ne var ki gerek uzunlukla sınırlaması olduğu için ortak rapor gerekse de tematik oldukları için örgütlerin hazırladığı raporlar bütün konuları içerememektedirler. İHOP olarak, yapacağımız toplantıda sizlerin çalıştığı alanlardan hareketle yapılmasının önemli olduğunu düşündüğünüz tavsiyeleri toplamayı ve bunları ilgili taraflara iletmek için gerekli girişimlerde bulunmayı diliyoruz. Ayrıca 27 Ocak 2014 tarihinde gerçekleştirilecek Türkiye oturumunun ardından tavsiyelerin izlenmesine yönelik stratejileri de konuşmak arzusundayız. Bu bakımdan kurumunuzdan çalışmaya katılacak temsilcinin, toplantı öncesinde kendi faaliyet alanınıza yönelik ne gibi tavsiyeler eklenebileceğine ilişkin yazılı bir belge ile gelmesini ve toplantıda birkaç dakikalık bir konuşma yapmasını arzu etmekteyiz. İlginiz ve katkılarınız için şimdiden teşekkür ederiz. Tarih: 5 Aralık 2014 Saat:   14.00-17.00 Yer:   Otel Tunalı Adres: Tunalı Hilmi Cad. No.119 Kavaklıdere / Ankara

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content