1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. #İklimİçin sizden gelen mesajlar

#İklimİçin sizden gelen mesajlar

#İklimİçin kampanyası kapsamında sosyal medyada paylaşılan mesajları sizler için derledik.

#İklimİçin sizin mesajınız ne?

#İklimİçin siz ne yapabilirsiniz?

@guneltariktanju: Önce iktidarlar üstü bir yapı oluşturup, tüm ekosistemi bozanları tespit edip onları bu zararlarına son verdirecek önlemleri almak projesine katkıda bulunabilirim.

@sezgin.kaplan.10: İklim konusunda eğitilmiş ya da uzman / gönüllü kişilerin yaşadıkları bölgelerde aile bireylerine eğitimi vermeleri, farkındalık yaratmaları sağlanabilir. Tüm ilk ve orta öğretim okullarında çocukların rehberlik saatlerinde #İklimİçin farkındalık eğitimleri verilebilir. Tüm şehirlerin trafiğe kapalı, insanların kamusal alanlarda bulunduğu yerlerinde sinevizyon gösterileri yapılabilir.

@berrincamur: İklim değişikliğinin neden olduğu olumsuzlukları ve hep birlikte dur demezsek gelecekte doğuracağı olumsuz sonuçları anlatacağımız, tabana yayılmış farkındalık çalışmaları yaparım.

@Mahmut Baycan: Parfüm, fosil yakıt gibi şeyleri hiç kullanmayabilir ya da çok az kullanabiliriz.

@DijitalDusler: #DijitalMatbaacılık yaparken sürdürülebilirlik politikalarımızla atıkları azaltıyor, verimliliği arttırıyoruz. Co2 üretmeyen baskı makinamızla sert kimyasalları &tehlikeli hava kirletici maddeleri tercih etmiyoruz. #İklimİçin #SürdürülebilirÜretim #İklimİçinBirleş #ClimateStrike

@erkankaravelioglu Karbon ayak izimi azaltmak adına fosil yakıt tüketerek atmosfere sera gazları/karbon gazı salan motorlu taşıtlar/araba yerine kent içi ulaşımda motorsuz taşıt/bisiklet kullanmaya çalışıyorum. Her sene en az 1 ağaç dikmeye özen gösteriyorum. Bilinç yükseltmenin, farkındalık yaratmanın ve toplumsal bellek oluşturmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Gelecek nesiller için konfor alanımızdan çıkmalı ve bisiklet yolları talep etmeliyiz.

@Güler İpek: Karar alma mekanizmalarını harekete geçirip, çıkardığımız çöplerin ayrıştırılması, geri dönüşüme gideceklerin geri dönüşüme gitmesini sağlamak. Çürüyen atıkların kompost gübre yapımında kullanıp organik üretim de kullanılmasını sağlayarak, sağlıklı çevre sağlıklı gıda üretimini desteklemek. Kimyasal gübre kullanımını azaltmak isterdim.

#İklimİçin mesajınız ne?

@Mine Törüner: Bana göre iklim değişikliğinin çeşitli nedenleri olmakla birlikte birinci neden, dünya nüfusunun hızlı artışı… Gerçi dünyanın değişik doğal yaşlanma süreci ( jeolojik , meteorolojik gibi ) olmakla birlikte bu süreci hızlandıran çevreye yapılan baskılar. Bu baskılara neden olan da maalesef insan. Zira artan nüfusla birlikte üretim ve tüketimin aşırı artarak çılgınlık halini aldı. Aynı zamanda doğa için zararlı olan üretim ve tüketimin yapılıyor olması (kimyasallar, her türlü zehirli maddeler ), dünyanın doğal yapısını bozan çeşitli müdahaleler ve baskıların ( toprağa, suya, ormanlara ), hepsinin iklim üstüne etkisinin olduğunu düşünmekteyim. Zira ne kadar çok İNSAN, o kadar çok ve hızlı bozulma ve İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ. Bu nedenle hızla çözüm bulunması gerekir. Ancak, kısa, orta ve uzun vadede yapılması gerekenler tespit edilip, hızla adım atılması lazım sanırım. Dünyayı tükeniyor zannetsek de, aslında tükenecek olan İNSAN.

@Nazife Sözen Ulusoy: Her şeyden önemlisi her yere binaların yapılması engellenmeli, çarpık yapılaşmaya bir dur demeli. Ormanlar tahrip ediliyor her yer şantiye sahasına döndü. Unutmamak gerekir ki dünya sadece bize ait değil, diğer canlıları da unutmamalıyız.

@Ali Arıkan: Doğanın dengesini bozacak, her türlü çalışmadan kaçınmak, doğayla uyumlu yaşamak…

@Büyük Hedef Derneği: #iklimdegisikligi’nden dolayi bir çok canlı türü yok olmayla karşı karşıya. Hep birlikte #iklimdeğişikliğine karşı mücadele zamanı Many living organisims face extinction due to #ClimateChange #İklimİçin #BüyükHedefDernegi #Buyukhedeflere

@Ramazan Kıratlı: Ağaç dikmek ,çevreyi temiz tutmak, fabrika bacalarına filitre takmak. atmosfere gaz salımını minimize etmek. Temiz insan temiz çevre şiarımız olmalı.

@erkankaravelioglu: #İklimİçin kent içi ulaşımda fosil yakıt tüketerek atmosfere sera gazları/karbon gazı salan motorlu taşıtlara/arabaya ikame olarak daha temiz bir motorsuz taşıt olan bisikletin kullanılması ve bisikletli ulaşımın desteklenerek, yaygınlaştırılarak, altyapı hizmetleri verilerek kent kültürü haline getirilmesi şart

@Elif Rençber Rençber: Iklim için önce temiz tutmak kirletmemek dağayı ve yeşili derelerimizi toprağımızı denizlerimizi kirletmemek ormanlarımızı yakmamak🌹👍🌹🐞🌹

@Zeynep Dereli: Özel araç yerine kitle ulaşımını tercih etmek, atık yönetimi, naylon poşet kullanmamak, gereksiz enerji tüketmemek, israftan kaçınmak. Bir de devletimizin çevre ile ilgili yanlışlarını takip etmek ve sosyal medya platformlarında farkındalık yaratmak

@Sıdıka Çivi Vangöl Agac: diktim. Az yag tüketiyorum atık olmaması için. Eski poşetleri çöp poşeti olarak kullanıyorum. Atıkları dönüşümle ikinci defa kullanıyorum.

@Sabit Alagözlü: Toplu ulaşım araçlarını kullanmak, su sarfiyatına son vermek, fidan dikmek, çevremizi temiz tutmak ve toplumsal çevre kampanyalarına destek vermek diye özetleyebilirim.

@Hüsnü Yardımcı:

 

 

 

 

@Vehbi Sözeri: Organik tarıma devam. Suyu, havayı, toprağı koruyan, sağlıklı tarımsal ürünler yetiştirerek canlı sağlığına önemli katkılar sağlayan ve minimum atık anlayışıyla hizmet veren bu tarım tekniği yaygınlaştığı takdirde iklim değişikliği ne müsbet katkıları olacaktır.

@Ahmet Işık: İklim için öncelikle tüketim alışkanlıkları değişmeli tüketim alışkanlıklarının değişmesi için üretimin de çevreye duyarlı olması gerek. Örnek: Küresel bir firmanın dereleri, ırmakları denizleri, okyanuslarımızı kirleten naylon atıkları içeren üretimden vazgeçmesi için change.org’tan milyonlarca imza toplandı ve belli ölçülerde başarı sağlandı diye biliyorum.

@Huriye Çelik: Memlekette sağa sola atılmış yığınla plastik pet şişe var. Bunları yerel yönetimler toplatıp değerlendirmeli, dönüşüme kazandırmalıdır. Kampanya yapıp herkesi temizlemeye ve atmamaya teşvik etmeli, hatta bunun icin şişe başı ücret ödemelidir.

@Salih Beşlioğlu: İklim değişikliğiyle ilgili beni en çok düşündüren bireyler olarak doğayı çok kirletmemiz. Bir örnek olarak, yolda giderken arabadan özellikle plastik veya cam gibi çöp konteynırlarına atılacakları camdan dışarı atıyoruz. O billur gibi akan dereleri aşırı derecede kirletiyoruz ve özellikle mesire alanlarını kirletiyoruz. Kısacası düzenli ve tertipli olmalıyız. Yasadığımız dünyada enerji üreten termik santrallerin ya kapatılması ya da kapatılmayacaksa bile bacalarına filtre olması bir zarurettir. Enerjide yenilenebilir doğa dostu güneş enerjisinden faydalanmak ve böyle düşünenlerin önünün açılması herkesin yararına olur düşüncesindeyim.

@Abdullah Baksur: Başka Dünyamız Yok!

@Ahmet Dündar:

  1. Ağaçları kesmeyin.
  2. Maden bahanesiyle ormanları yok etmeyin.
  3. Deniz, göl ve nehirlere zehirli atık atmayın.
  4. Silahları yok edin, savaşlar ve kavgalar olmasın. Bunun yerine doğa koruma orduları kurulsun.
  5. Doğayı rahatsız ederseniz sizden intikam alır.

@Derviş Kısa (Anızadirek Ekim No-till Farming): Üç öğün yemeğe // Sayısız öğün suya // Heran OKSİJEN’e..!!
Her an ihtiyaç olduğumuz yaşamanın kendisidir. Köyüm yaşadığım yer göz alabildiğine görünebilir uzaklık, görüş mesafesine sahip. Ağacı yeşili az fotosentez yapmış olan yeşilide ya yakıyor ya da toprağı alt üst edip yok etmiş oluyorlar… İnsanlık her şeyin olduğu gibi kalacağını bir etkileşim olacağını düşünmüyor. Düşünün her şey birbirini etkiler tetikler yok edici olur. Her an muhtaç olduğumuz biz insanların gerçek ihtiyaçlarından öte, yaşama, yeme, içmeye, solumaya yaramayan ihtiyaçmış gibi işe yaramaz şeylere ulaşmak için her şeyi, her yeri yakarak, yıkarak daha fazla yaşayacağımızı düşünüyoruz. EVET YANILDIĞIMIZ TAMDA BU KONU FAZLA ALTIN, PARA FAZLA OKSİJEN OLMUYOR, TERSİNE FAZLA OKSİTLENME İÇİN OLUYOR… OKSİJEN ÜRETİMİ ve TÜKETİMİ dengeli olsaydı iklim bozulmazdı korkunç afetler en az olurdu. Kuraklık, sıcaklık bazı yerlerde fazla ıslaklık ani soğukluk. YAŞAM.. HER AN OKSİJEN DEMEKTİR.

Skip to content