1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Toplumdan Haberler
  4. /
  5. İlham Dozu | Bilgi...

İlham Dozu | Bilgi için, bilginin gücüyle: Vikimedia Türkiye

Son yıllarda aklımıza ne zaman bir soru düşse ilk dönüp baktığımız yerlerden biri Vikipedi. Ödev yaparken, hararetli bir tartışmanın ortasında veya uykuya dalmadan hemen önce kafamıza takılan bir sorunun yanıtını özgür ansiklopedi Vikipedi’de buluyoruz.

Peki, dünyanın bilgisini içine sığdıran Vikipedi’nin arkasında da bir topluluk olduğunu biliyor muydunuz?

neden bir aradalar?

Doğru bilgiye zahmetsizce erişmek, özellikle günümüz dijital dünyasında, artık bir insan hakkı. Vikimedia Türkiye, tıpkı dünyadaki diğer Vikipedi toplulukları gibi hem Vikipedi’de hem de diğer kanallarda doğru ve özgür bilgiye erişimi kolaylaştırmak için çalışıyor. Dijital gönüllülerden oluşan topluluk, özellikle Türkçe açık kaynakların daha çok insana erişmesi için çabalıyor.

nasıl bir topluluk?

Dijitalleşmeyle beraber hayatımıza giren kavramlardan biri de dijital gönüllülük. Dünyanın farklı yerlerinden Viki gönüllüleri Vikimedia Vakfı etrafında bir araya geliyor. Türkiye’den gönüllülerin bir araya geldiği Vikimedia Türkiye ekibi, dünyanın çeşitli yerlerinde faaliyet gösteren Vikimedia Vakfıyla ilişkili olsa da bağımsız bir ekip.

Vikimedia Vakfının etkinlikleri de içinde olmak üzere birçok farklı etkinlik düzenleyen, ulusal ve uluslararası toplantılara katılan topluluk gönüllüleri, dünyanın her yerindeki kendileri gibi bilgiyi seven insanlarla bir araya geliyor.

Viki Türkiye topluluğu birçok vikimedia projesine imza attığı gibi Liseler, üniversiteler, vakıflar, kâr amacı gütmeyen ve gönüllülük esasına dayanan kuruluşlarla işbirliği ve ortak projeler de geliştiriyor. Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti resmî kurumlarıyla ortak çalışmalar yapıyor. Ödüllü yarışmalar düzenliyor, fuar ve konferanslara katılarak özgün içeriğinin uygun şekilde kullanımı ile ilgili bilgilendirme yapıyor.

Topluluğun bir parçası olmak için bilginin peşinde koşan biri olmak yeterli. En az bir wikimedia projesinde yer alan, 6 aydan fazla süredir topluluk da dijital gönüllük yapan ve 500 den fazla değişikliğe imza atan herkes vikimedia vakfının politika ve kurallarına uyarak topluluk da yer alabiliyor.

Faydalanılan kaynaklar: https://tr.wikimedia.org/wiki/Anasayfa#/media/Dosya:VikiMaraton2.jpg

Skip to content