1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Toplumdan Haberler
  4. /
  5. İlham Dozu| Gözlerim ol, dayanışalım:...

İlham Dozu| Gözlerim ol, dayanışalım: BeMyEyes topluluğu

Günlük yaşamda bize çok basit gelen bazı işlerin görme engelli veya görme güçlüğü çeken kişiler için ne kadar zorlayıcı olabileceğini mutlaka düşünmüşsünüzdür.

neden bir aradalar?

Gören kişilerin ihtiyaçlarına cevap vermek, hayatlarını kolaylaştırmak için uygulanan pek çok şey, görmeyenlerin sokaktaki, çarşıdaki, devlet dairesinde ya da otobüsteki var olma halini zedeliyor aslında.

Uygun renklerde kıyafet seçebilmek, ışıkların açık olup olmadığına bakmak, yemek hazırlamak, marketteki ürünün son kullanma tarihini kontrol etmek ve daha başka pek çok günlük işi hallederken görme engeli olanların görenlerin dayanışmasına ihtiyacı var.

nasıl bir topluluk?

Be My Eyes, dünyanın her yerinden desteğe ihtiyaç duyan görme engellilerle, gören kişileri bir araya getiriyor. Bir mobil uygulama aracılığıyla eşleştirilen görmeyen -gören topluluk üyeleri, anlık bildirimlere verdikleri yanıtlarla topluluğun görme engelli üyelerinin günlük işlerine destek oluyor. Bu arada dayanışmaya ortak olan gören kullanıcılar görmeyenlerin yaşam pratiklerine dair duygudaşlık geliştirmiş de oluyorlar.

Dünya çapında çok dilli, dijital bir topluluk olan Be My Eyes’ın çalışma prensibi çok basit: Görme engelli kullanıcılar ihtiyaçları olduğunda uygulamaya girerek görüntülü arama yapıyor ve rastgele eşleştiği gören bir kullanıcı sayesinde anlık ihtiyacının karşılanması kolaylaşıyor.

Be My Eyes hakkında daha fazla bilgi almak, uygulamayı indirip kullanmaya başlamak için buraya tıklayabilirsiniz.

Skip to content