1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Toplumdan Haberler
  4. /
  5. İlham Dozu | Gücünü...

İlham Dozu | Gücünü çocuklardan alan topluluk: Parents for Future (Gelecek için Ebeveynler)

Gençler ve çocukların iklim krizine karşı başlattığı Fridays for Future (Gelecek için Cumalar) hareketinden ilham alan aileler, 2019 yılında Parents for Future – PFF (Gelecek için Ebeveynler) ağını kurdular. Bu ağ sayesinde aileleri de iklim mücadelesine katmayı amaçlıyorlar.

neden bir aradalar?

Parents for Future, iklim krizi konusunda kaygılı hisseden ancak etkilerinin kısıtlı olduğunu düşünen bir grup ebeveyn tarafından kuruldu. İklim aktivisti Greta Thunberg ve Fridays For Future hareketinden ilham alan grup, bugün aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 39 ülkeden ebeveynin bir araya geldiği bir ağ haline geldi. 

nasıl bir topluluk?

Parents For Future’ın en önemli başarılarından biri, bize ilham almanın da vermenin de yaşı olmadığını hatırlatması. Tüm dünyada adını duyuran ve birçok gruba örnek olan Fridays for Future hareketi, ebeveynlere de ilham olarak bu büyük ağın kurulmasını sağladı. 

Bunun yanında PFF, farklı geçmişlerden gelen ebeveynleri ortak tek bir amaç etrafında toplayarak dünya için çalışmaya ikna ediyor. Bu sayede iklim hareketi ebeveynler ve onların ekosistemindeki diğer yetişkinler tarafından normalleşiyor, ana akımlaşıyor. Sorunlarımız iç içe, derin ve karmaşık, diyen ebeveynler buna rağmen umutsuz olmadıklarını, topluluk halinde mücadele ederek bu sorunları aşabileceklerini de vurguluyor.

Gelecekte çocuklarına elimizden geleni yaptık diyebilmek için yola çıkan ebeveynler arasına katılmak isterseniz, buradan dünyanın çeşitli yerlerindeki PFF topluluklarını inceleyebilirsiniz.  

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: 

1- https://www.parentsforfuture.org.uk

Skip to content