1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Toplumdan Haberler
  4. /
  5. İklimin ortak hikayemiz olduğunu...

İklimin ortak hikayemiz olduğunu hatırlatanlar: Storytellers Collective

Evrenin atomlardan değil hikayelerden oluştuğunu söyleyen Lübnanlı şair haklıydı. Bugün dünyayı daha iyi bir yer yapmak için mücadele edenler de sanki hikayelerin geçmişte pek de itibar görmeyen gizli gücünü tekrar keşfetmiş gibiler. Öyle ki hikaye anlatıcılığı, bizi bağlayan şeyleri hepimize yeniden hatırlatmak için başvurulan en önemli yöntemleren biri haline geldi  Storytellers Collective, hikayelerden aldıkları güçle, iklim krizine farklı bir yön vermek isteyen bir aradalıklardan.

neden bir aradalar?

SCCAN (Scotish Communities Climate Action Network/ İskoçya Toplulukları İklim Eylem Ağı) dünyayı değiştirecek şeyin, toplulukların başarıları olduğuna inananlardan oluşuyor. İklim alanında çalışan toplulukların başarılarını hikayeler yoluyla, henüz bundan haberdar olmayan başka topluluklara ya da belki topluluk olmaya heves duyanlara ulaştırmayı bu yüzden önemsiyorlar. Çünkü onlara göre iklim değişikliğinden kaynaklı sorunlar hepimizi farklı farklı etkilese de, bir kısmımızın yaşadığı alanda bu sorunların görünen yüzüyle baş etmek için ürettikleri çözümler, dünyanın başka bir yerinde yaşayanlara benzer deneyimleriyle ilgili ilham verebilir.

İlham aktarımı en etkili biçimde yapabilecek olanlar da hikayeler, diyorlar. Hikayelerle aktardığımızın, bilginin ötesinde duygu olduğunun farkındalar. Öyle ya, bizi duygulardan daha hızlı, daha derin ve gerçek şekilde harekete geçiren başka bir şey var mı?

nasıl bir topluluk?

İskoçya merkezli bir topluluk olan SCCAN, iklim adaletsizliği konusunda çalışmalar yapıyor. SCCAN tarafından yürütülen Storytellers Collective sayesinde ise, hikaye anlatıcılığı kullanılarak iklim aktivist ve topluluklarının hikayeleri dolaşıma sokuluyor. Hikayeleri video, podcast, metin gibi çeşitli formatlarda oluşturarak platformuna ekleyen SCCAN, bunların yaygınlaşmasına da destek oluyor.

İçerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar:

SCCAN

Skip to content