1. Anasayfa
  2. /
  3. Öne Çıkanlar
  4. /
  5. İlham Dozu | ayrımcılık...

İlham Dozu | ayrımcılık derdine derman üretenler: Kapsama Alanı ekibi

Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Gününe selam verdiğimiz bu hafta, sizleri Kapsama Alanı ekibiyle buluşturmak istiyoruz. Kendi ifadeleriyle, dert bizdeyse derman da bizde diyen topluluk görünmez oldukları her alanda kendilerine nefes aldıran pencereler açıyor. Ekibin bu sıralar çalıştığı konu ise, trans erkekler/maskülenler ve nonbinarylerin cinsel sağlık bilgisi ile hizmetlerine erişimde yaşadığı sorunlar.

neden bir aradalar?

Kapsama Alanı ekibi, trans+ ların yaşamın farklı alanlarında, farklı konulara dair kapsanamama sorununa çözüm bulabilmek için bir araya geldi. Trans erkekler/maskülenler ve nonbinaryler olarak deneyimlerini aktardıkları ortak bir alan oluşturan ekip, bunun görünürlük sorunu yaşayan özneler için çok önemli bir dayanışma oluşturduğunu düşünüyor.

nasıl bir topluluk?

Topluluk aslında dert edindikleri meselelerin, sadece kendi aralarında kalmamasına karar verdiklerinde çalışmalarına başlamış. Böylelikle, trans erkeklerin/ maskülenlerin ve nonbinarylerin jinekolojik kontrollere ve cinsel sağlık bilgisine erişirken yaşadığı ayrımcılığı ele alan bir araştırma ilk çalışmaları olmuş. Bu araştırmanın sonunda kapsayıcı olmayan jinekolog kontrolleri ve cinsel sağlık bilgisinin bahsedilen gruba nasıl yansıdığını, sağlığa erişim hakkının nasıl engellendiğini ortaya koyan; trans+ların bu alandaki ihtiyaç ve taleplerini de içeren  bir rapor hazırlamak ise sıradaki hedefleri.

Sivil Düşün’den aldığı destekle daha fazla özneye ulaşabildiklerini söyleyen Kapsama Alanı, araştırmaları sırasında belli zorluklar yaşamış. Bunu da konunun tetikleyici doğası ve üzerine konuşmanın kolay olmadığı bir alan oluşuna bağlıyorlar. Yine de bu engellere kalıcı blokajlar değil; üzerlerinden atlanacak birer geçici bariyer olarak bakıyorlar. Yaptıkları araştırmanın sonrasında, trans+ların öncelikli olarak sağlık gibi alanlarda yaşadığı hak ihlallerine dikkat çekmeye ve kapsanmadıkları koşullara dair sözler üretmeye devam edeceklerini de ekliyorlar.

Skip to content