1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Toplumdan Haberler
  4. /
  5. İlham Dozu | Küçük...

İlham Dozu | Küçük üreticiden temiz gıda, pazar yerinde dayanışma

Her ayın bir pazar günü, İstanbul’daki Momo Anaokulu’nun bahçesinde bir pazar yeri kuruluyor. Bu pazar yeri, Momo Gıda Topluluğunun bir araya gelip temiz gıdaya ulaşmalarına aracı oluyor. 

neden bir aradalar?

Momo Gıda Topluluğu, İstanbul’daki Momo Anaokulunda çocukları okuyan iki velinin öncülüğünde bir araya geldi. Veliler temiz gıdayı sürekli biçimde temin edebilmenin yanında, kurdukları pazar yerini her ziyaretlerinde kendileri ve çocuklar için sosyalleşme alanı da sağlamış oluyorlar. 

nasıl bir topluluk?

Momo Gıda Topluluğunun parçası olan veliler, ayda bir kere pazar günü bir araya geldikleri okul bahçesinde, önceden sipariş ettikleri doğal ürünleri teslim alıyorlar. Veliler bu sayede, tedarik sürecine girmeksizin doğrudan tanıdıkları üreticilerin etik yöntemlerle ve katkısız olarak ürettiklerini bildikleri gıdalarla buluşuyorlar. Üstelik velilerin okulda gönüllü olarak, el birliğiyle kurdukları bu pazar yerinde çocuklar da sorumluluk alarak sürece dahil oluyor, aileler ve çocuklar beraber zaman geçiriyor. 

Küçük üretici ve temiz gıdanın üretimine de destek olan Momo, insanın olduğu her yerde, en küçük birlikteliklerden tüm dünyaya faydalı topluluklar oluşabileceğine dair umudumuzu büyütüyor. 

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: 

1- https://momoanaokulu.com/2017/02/22/momo-gida-toplulugu/

Başvurucuların dikkatine: Destek kalemleri güncelleniyor
Sivil Düşün destekleriyle yapabileceğiniz harcamalar 1 Nisan itibariyle güncelleniyor.

Detaylar için tıklayın.

Skip to content