1. Anasayfa
  2. /
  3. Dünyalar İlham Dozu
  4. /
  5. İlham Dozu | Öğretmenleri...

İlham Dozu | Öğretmenleri odalarında yalnız bırakmayan topluluk: Öğretmen Ağı

Öğretmenlik yolculuğunda bir arada dayanışarak yürümek isteyen öğretmenler ve onlara yol arkadaşlığı eden paydaşlar, Türkiye’nin dört bir yanından bir araya gelerek ülkenin en büyük mesleki topluluklarından birini oluşturuyor. Ağdan aldıkları güçle öğretmenler, kişisel ve mesleki gelişimlerini ilerletiyor, meslektaşlarıyla iletişim kurma ihtiyaçlarını gideriyor ve inisiyatif almaya dair yetkinliklerini artırıyorlar. 

neden bir aradalar?

Eğitim, birçok paydaşın rol sahibi olduğu geniş bir alan. Öğretmenler ise bu paydaşlar arasındaki iletişimi sağlamak, eğitimin niteliğini güçlendirmek gibi çeşitli sorumlulukları dolayısıyla alandaki en önemli aktörler olmaya devam ediyor. Hal böyle olunca öğretmenin kişisel ve mesleki gelişiminin desteklenmesi, hem öğretmen ve öğrencinin iyi olma hali hem de eğitimin niteliği açısından büyük önem taşıyor.

Öğretmenlik yapan bireylerin güçlenmesi; öğretmenlerin hem kişisel hem de mesleki ihtiyaçlarına yanıt veren bir etkileşim ortamında sürdürülebilir olarak desteklenmesi ile mümkün. Eğitimin tasarım ve uygulama aşamasında öğretmenin söz sahibi olduğu, ihtiyacı olan içerik ve kaynaklara ulaşabildiği, öğretmenler ve öğretmenlerin güçlenmesini dert edinen farklı disiplinlerden kişi ve kurumların bir araya geldiği sürdürülebilir bir öğrenme topluluğunun, öğretmenin güçlenmesi için en temel gereklilik olduğunun işareti. Bir ağ olma fikri böylece ortaya çıkıyor.

nasıl bir topluluk?

Öğretmen Ağı, öğretmen adına değil öğretmenle birlikte karar alan ve çalışan bir topluluk. Ağ’ın içindeki öğretmenler Değişim Elçisi olarak anılıyor. Ağ, farklı disiplinlerle etkileşimden beslenerek, eğitime dokunan paydaş kişi ve kurumlarla iş birliği geliştiriyor. Bu sayede hayat boyu öğrenme anlayışını benimseyen, öğretmenlerin ve Ağ’ın bir parçası olan herkesin beraberce ürettiği bir öğrenme topluluğu ortaya çıkıyor. Her geçen gün daha fazla öğretmen kabilesini bulduğunu, artık öğretmenler odasında yalnız olmadıklarını, hiç bu kadar değerli hissetmediklerini ifade ediyor. Toplulukta hali hazırda bulunan ve/veya topluluk aracılığıyla geliştirilen kaynaklar, Ağ’ın bir parçası olan herkes tarafından kullanılıyor. Ağ’ın işleyiş yapısı ve kaynakları, öğrenme topluluğunun sürdürülebilirliğini sağlıyor. Ağ, öğretmenlerin yapabilirim hissinin güçlenmesi ve değişim için harekete geçmelerini desteklemek üzere, çalışmalarına büyük bir heyecanla devam ediyor.

Skip to content