İlham Dozu | Bu topluluktaki herkesin adı aynı: SPoD Danışma Hattı

SPoD’un LGBTİ+ Danışma Hattı LGBTİ+’ların günlük yaşamda karşılaştığı ayrımcılıklara çözüm bulabilmek, dertlerine ortak olabilmek için altı yıldır hizmet veriyor. 

neden bir aradalar?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcılık LGBTİ+’ların birçok hakka erişmesinin önünde engel oluşturuyor. Bazen sadece cinsel yönelimi ve cinsiyet kimliğinden dolayı işinden, evinden atılanlar; şiddet görenler olabiliyor. Bazen de ayrımcılık ve dışlanma öyle bir hale geliyor ki LGBTİ+’lar sadece telefonda kendilerini anlayan birinin sesini duyma ihtiyacı hissedebiliyorlar. SPoD’un (Sosyal Politika Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği) altı yıl önce başlattığı LGBTİ+ Danışma Hattı bu ihtiyaçlara karşılık vermek üzere yola çıktı.

nasıl bir topluluk?

Bir telefon numarası düşünün, hattın diğer ucunda telefonu cevaplayan kim olursa olsun ismi değişmiyor: Deniz. Bu ismin seçilme sebebi hem cinsiyetsiz olması hem de hattı açan gönüllülerin kimliklerinin anonimliğinin korunmak istenmesi. 

SPoD Danışma Hattı ekibi, tamamı gönüllülerden oluşan bir topluluk. Dönem dönem açılan açık çağrı sonucu seçilen gönüllüler aldıkları oryantasyonun ardından danışma hattı gönüllüsü oluyor. Haftanın altı günü (cumartesi hariç) 12.00-18.00 arası açık olan hattı kendileri de LGBTİ+ olan hat gönüllüleri cevaplıyor. Gönüllüler arayan akranlarına ihtiyaçlarına uygun yönlendirmeler yapıyor.

Danışanların anlattıkları sorunlara uygun olarak derneğin hukuk, ruh sağlığı, sosyal hizmet, akademi birimlerine yönlendirme yapılabiliyor. Aynı zamanda mesleki uzmanlık gerektirmeyen konularda da doğrudan hattı açan Denizler bilgi veriyor.

Hatta ulaşmak isteyen LGBTİ+’lar 0850 888 5428 numaralı telefonu arayabilir!

Skip to content