1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Toplumdan Haberler
  4. /
  5. İlham Dozu | Topluluğun...

İlham Dozu | Topluluğun kodları yeniden yazılıyor

Savaşlardan, doğal afetlerden veya ayrımcılıktan etkilenenler için insani yardımlar hayati önem taşıyor. Ancak desteklemek ve eşitlenmek için insani yardımlar yeterli olmayabiliyor. Herkesin eşit fırsatlara sahip olabilmesi, yeteneklerini değerlendirebilmesi, savaşın ve ayrımcılığın izlerini silebilmesi için çalışan topluluklar, hepimize umut oluyor. Re:Coded da bu topluluklardan biri.

Yazılım, dijital ekonomi gibi alanlar son yıllarda tüm dünyada yükselen iş kollarından. Ancak özellikle savaş bölgelerinde yaşayanlar veya o bölgelerden göç etmek zorunda kalanlar için dijital eğitimlere erişmek, bu sektöre katılmak oldukça zor. Çünkü sektör hem uzmanlaşmayı gerektiriyor hem de iş bulmak için çeşitli bağlantılara sahip olmayı. Re:Coded Irak, Yemen, Lübnan ve Türkiye’de savaştan etkilenen gençlere kodlama eğitimi veriyor ve dünyanın her yerinde bu alanda iş bulmalarını sağlayacak yetkinlikler kazandırıyor.

Re:Coded sadece eğitimler vermekle kalmıyor, gençleri ömür boyu desteklenebilecekleri ve destekleyebilecekleri bir topluluğa da dahil ediyor. Re:Coded sayesinde meslek hayatlarına yön veren genç yazılımcılar, topluluktaki diğer gençlere de mentorluk desteği sunabiliyor.

Bugüne kadar Re:Coded’a katılanların yüzde 94’ü iş bularak dijital ekonomik piyasasına dahil oldu. Toplulukların gücü sayesinde dünyanın her yerinde dezavantajlı gruplar gelecekleri için daha umutlu adımlar atabiliyor.

İçerik hazırlanırken faydalanılan kaynak:

https://www.re-coded.com/ 

Skip to content