1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Toplumdan Haberler
  4. /
  5. Sporu seven çocukların topluluğu:...

Sporu seven çocukların topluluğu: Vicdan Takımı

Bugünün yetişkinlerinin en renkli anıları çocukken oynadıkları sokak oyunlarında, parklarda, bahçelerde. Peki ya bugünün çocukları? Onlar neden sokakta değil? Daha da önemli bir soru soralım: Çocuklar sokağa çıkmazsa ne olur? Cevapları düşünürken sizi Vicdan Takımı ile tanıştıralım. Ekip, çocukları sporla tanıştırırken aynı zamanda ev dışında güvenli alanlarda bir araya gelmelerini de sağlıyor.

neden bir aradalar?

Vicdan Takımı bundan yaklaşık beş buçuk yıl önce eski milli sporcu Doğukan Çınar’ın girişimiyle kuruluyor. Takıma katılan çocuklar hem eve hapsolmayıp spor yapıyor hem de takımın düzenlediği diğer sosyal aktivitelere katılıyor. Böylece  riskli durumlardan uzak sosyalleşip sporla tanışmaları mümkün hale geliyor.

nasıl bir topluluk?

Takım vicdan adını seçmelerinin nedenini, onları bir araya getiren ortak paydanın vicdan olmasıyla açıklıyor. Takımda olmanın tek şartı da vicdanlı olmak. Topluluk bir araya geldikten sonra iki yıl boyunca çocuk parkında buluşarak spor antrenmanları yapmayı sürdürmüş. Ancak antrenmanları kış şartlarında açık alanda gerçekleştirmekle ilgili sorun yaşamaya başlayınca bir spor kulübü olmaya karar vermişler.

Vicdan Takımı bugün onlarca çocuğun sporla tanışmasını, profesyonel sporcu olmasını sağlayan; bir spor salonu ve bir kütüphaneye sahip bir dernek. Bu arada, takımın yetiştirdiği çocukların birçoğunun lisanslı sporcu olduğunu da belirtelim.

Skip to content