1. Anasayfa
  2. /
  3. Fon, Hibe, Destek Duyuruları
  4. /
  5. Kadınlara karşı şiddetin sonlanması...

Kadınlara karşı şiddetin sonlanması için teklif çağrısı

BM Güven Fonu kesişen ayrımcılık biçimlerine maruz kalan kadın ve kız çocuklarına yönelik şiddeti sona erdirmek için teklif çağrısını duyurdu. Sivil toplum örgütleri 11 Ocak 2023 tarihine kadar çağrıya başvuru yapabilir.

Birleşmiş Milletler Güven Fonu, daha fazla kadın ve kız çocuğunun, özellikle en marjinal ve kesişen ayrımcılık biçimlerine maruz kalanların, her türlü şiddetten arınmış bir hayat yaşamak için insan haklarını kullanabilmelerini aşağıda sıralanan girişimlerle sağlamayı amaçlıyor:

  • Kadınların ve kız çocuklarının temel, uzman, güvenli ve yeterli çok sektörlü hizmetlere erişiminin iyileştirilmesi,
  • Davranışlar, uygulamalar ve tutumlardaki değişiklikler yoluyla kadınlara ve kız çoçuklarına yönelik şiddetin önlenmesinin iyileştirilmesi
  • Kadınlara ve kız çoçuklarına yönelik şiddetin önlemek ve sona erdirmek için mevzuatın, politikaların, ulusal eylem planlarının ve hesap verebilirlik sistemlerinin etkinliğinin arttırılması

BM Güven Fonu, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması konusunda çalışma geçmişi olan, bu konuda uzmanlığa sahip sivil toplum örgütlerinden başvuru alıyor, özellikle kadın hakları örgütleri başvurularına öncelik veriyor.

Başvuru 23 Kasım 2022 tarihinden itibaren 11 Ocak 2023 tarihleri arasında açık olacak. Onaylanan başvurular için 150 bin ABD Doları ile 1 milyon ABD Doları arasında hibe verilecek.

Fon hakkında detaylı bilgi ve başvuru için tıklayın.

Skip to content