1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Kaldırım Nerede kampanyası #SivilDüşün...

Kaldırım Nerede kampanyası #SivilDüşün desteğiyle geri dönüyor

Sokak Bizim Derneği, 2013 yılında başladığı Kaldırım Nerede kampanyasını #SivilDüşün desteğiyle güncelleyerek yeniden uygulamaya soktu. Siz de kentinizde kaldırımlarla ilgili günlük hayatınızda karşılaştığınız sorunların fotoğrafını çekerek #kaldırımnerede etiketiyle sosyal medyada paylaşarak kampanyaya katkı sunabilirsiniz.

Sokak Bizim Derneği’nin yayınladığı kampanya duyurusunu aşağıda bulabilir, kampanyayla ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için kaldirimnerede.org adresini ziyaret edebilirsiniz.


‘Kaldırım Nerede?’ Geri Dönüyor!

“Yaşadığımız kentler, otomobilin hakim ulaşım türü haline geldiği, insan ölçeğinin unutulduğu yaşam alanları haline gelmiş durumda. Özel araç kullanımını teşvik eden uygulamalar neticesinde oluşan devasa otoyollar ve köprüler arasında kaybolan yayaların kentte var olabileceği alanlar giderek azalmakta. Yürünebilir niteliğe sahip olmayan şehirlerimizde yaya ulaşımı için ayrılan kaldırımlar, güvenli ve kaliteli bir yürüyüş alanı sunmaktan çok uzakta. Bu durum ise biz yayaların en temel ortak sorunu.

Kaldırımlarda arabaların park etmesi, dükkanların kaldırımı işgal etmesi, kaldırımların niteliksiz ve yetersiz olması, yürürken sürekliliğin bozulması, engelli erişimine uygun olmaması, standartlara uymaması gibi pek çok sorunun ne kadar farkındayız? Peki son derece kanıksadığımız bu gündelik hayatımızdaki sorunla ilgili bir şeyler yapabilir miyiz?

Sokak Bizim Derneği olarak, kaldırımlardaki fiziksel ve sosyal sorunlara dikkat çekebilmek amacıyla 2013’te başlattığımız ‘Kaldırım Nerede?’ kampanyası ile ülke geneline hakim kaldırım temelli hak ihlallerine karşı yaya odaklı şehir talebimizi dile getirmiştik. Kentliler kaldırımda yürürken karşılaştıkları sorunları, üzerinde kaldırım standartlarına ilişkin bir cetvel bulunan ‘kaldırımölçer’ bandı ile işaretlemiş daha sonra fotoğrafını çekerek #kaldırımnerede etiketiyle sosyal medyada paylaşmışlardı.

Şimdi bu ortak sorunlarımıza daha fazla dikkat çekebilmek ve bu sorunları görünür kılabilmek için yeni versiyonuyla ‘Kaldırım Nerede?’ Geri Dönüyor!

Kampanyanın yeni versiyonunda paylaşılan sorunları toplu halde gösterecek, haritalayacak ve kategorize edecek bir ara yüz geliştirdik. Kentliler, kaldırımlarla ilgili günlük hayatlarında karşılaştıkları sorunların yine fotoğrafını çekecek, bu fotoğrafları detaylı konum bilgisini açarak #kaldırımnerede etiketiyle Twitter üzerinden paylaşacaklar. Bu kez paylaşımlar hazırlanan yazılım sayesinde kaldirimnerede.org sitesindeki online haritaya işlenecek. Daha önceki kampanyada tespit ettiğimiz temel sorunları beş kategoride sınıflandırdık. Bu kategoriler; dar, yüksek veya bozuk durumdaki standart dışı kaldırımlar, motorlu araçların yasadışı park etmesi ile oluşan araç işgali, dükkanların kaldırıma taşması gibi geçici işgaller veya trafo, telefon, çöp kutusu gibi kalıcı işgaller ve kaldırımın hiç olmaması gibi temel sorunları tarif etmekte. Kategorilerin farklı renklerde etiketlenmesi ve paylaşımların haritada konumları ile gösterilmesi sayesinde hangi sorunların nerelerde yoğunlaştığı açık bir şekilde ortaya konmuş olacak.

Paylaşımları haritalayarak sorunun mekânsal görünürlüğünü artırmayı, farkındalık oluşturmayı, yerel aktörlere bu hususta inisiyatif alma çağrısı yapmayı amaçlıyor ve tüm kentlileri bu interaktif sürece davet ediyoruz.”

Kaynak: KaldırımNerede

Skip to content