1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Toplumdan Haberler
  4. /
  5. İlham Dozu | Kanadalı...

İlham Dozu | Kanadalı postacıların herkes için iyilik düşünen topluluğu: Delivering Community Power

dünyalar.a başladığımızdan beri dilimizde: Topluluklar her yerde. Delivering Community Power bunun en iyi örneklerinden. Kanadalı postacıların yürüttüğü bu proje, ülkenin en büyük araç filosunu doğa dostu yapmakla kalmıyor başta yaşlılar olmak üzere zarara herkesten daha açık grupların desteklenmesi için de çalışmalar yürütüyor.

neden bir aradalar?

Kanada Ulusal Posta Servisi (Canada Post) çalışanları, yaygın olarak bildiğimiz topluluklardan farklı biçimde; çalışmak için bir aradalar. Öte yandan, işlerini yaparken doğaya zarar vermemek ve topluma faydalı olmak gibi amaçların peşinde koşarken akıllarına parlak bir fikir gelmiş ve bu da birlikteliklerini daha güçlü ve anlamlı hale getirmiş.

Topluluk, kullandıkları elektrikli araçlar ve diğer doğa dostu uygulamalar sayesinde ürettikleri karbon ayak izini ciddi oranda azaltarak çalışıyor. Büyük bankaların karlarını artırırken kırsaldaki ofislerini birer birer kapattığını biliyoruz. Canada Post ise, özellikle kırsalda yaşayan üreticileri desteklemek üzere, işlem ücretlerinin düşük tutulduğu yaygın bir bankacılık hizmeti sunuyor. Yanı sıra Kanadalı postacılar, yaşlı check-in’i dedikleri sistemle, ağa kayıt olan yaşlıların sağlık ve sosyal hizmet ihtiyaçlarını düzenli olarak takip ettikleri bir düzen de kurmuşlar.

nasıl bir topluluk?

Canada Post sıradan bir iş yeriyken, Delivering Community Power ile topluluklar için çalışan bir topluluk haline gelmiş. Postacılar, verdikleri hizmetlere ek olarak tüm ülkedeki postanelerin aynı zamanda topluluk merkezi olması için yeni çalışmalar yürütüyorlar. Kanada Posta İşçileri Sendikası öncülüğünde yürütülen bu proje, ülkedeki her evin kapısını çalabilmenin verdiği gücü de arkasına alarak, ilhamın nereden geleceğinin belli olmadığını bize bir kez daha hatırlatıyor.

İçerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: https://www.deliveringcommunitypower.ca/

Skip to content