1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Kaos GL’den 2013 Nefret...

Kaos GL’den 2013 Nefret Suçları Raporu

Kaos GL Derneği; yüz yüze, telefonla ve internet aracılığıyla mağdurlarla ve tanıklarla gerçekleştirdiği 239 anket üzerinden hazırlanan 2013 Nefret Suçları Raporu’nu kamuoyu ile paylaştı. Raporda sunulan 239 anket, 112 mağdur ve 127 tanık tarafından cevaplandı. Sadece, olay esnasında şahsen olay yerinde bulunan kişilerce doldurulan tanıklık anketleri geçerli sayıldı. Anket çalışması, 1 Haziran – 31 Ekim 2013 tarihleri arasında yürütüldü. Rapora dâhil edilecek olaylar 2013 yılı içinde gerçekleşenlerle sınırlandırıldı ve 2013’ün ilk yarısı da ankete dâhil edildi. Homofobi veya transfobiye dayalı nefret suçlarının büyük kısmı evde, evin civarında, okulda veya diğer kamuya açık alanlarda işlendi. Mağdurlar, ortalama olarak vaka başına ikiden fazla hak ihlaline uğradılar: 239 yanıtlayan 551 ihlal türü bildirdi. Çoğunlukla, cinsel yönelim veya cinsiyet kimliğine dayalı nefret söylemleri ve fiziksel şiddet, diğer ihlallere eşlik etti. Aşırı şiddet (işkence) tehdidi üçüncü sırayı aldı. Ankete göre, mağdurların çoğu ailelerinden veya kolluk kuvvetlerinden ciddi biçimde korkuyorlardı. Mahkemelere veya diğer devlet aygıtlarına güvenmiyorlardı. Bu nedenle de kolluk kuvvetlerine veya mahkemelere çok az sayıda olay ihbar edildi. Vakaların yarısından fazlasında failler iki kişi veya daha fazla sayıdaydı. Olayların yaklaşık yarısında saldırılar iki veya daha fazla sayıdaki görgü tanığının gözü önünde yapıldı. Görgü tanıklarının beşte üçü (%61) olaylara tepki vermedi. Yaklaşık beşte biri mağdurlar destekleyici tavır aldı. Mağdurların çoğu olayların ardından ciddi psikolojik tahribata uğradı ve bu zarar uzun süreli etkileriyle mağdurun hayatını birçok bakımdan kötüleştirdi. Çok az sayıdaki mağdur travma sonrası stres bozukluğu, depresyon, anksiyete, öfke veya paranoyadan kaynaklı ciddi sorunların üstesinden gelmek üzere profesyonel destek aldı. Psikolojik tedavi gören mağdurların yarıdan fazlası tam olarak iyileşemediklerini ifade etti. Raporun tamamına ulaşmak için tıklayın.

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content