1. Anasayfa
  2. /
  3. Dünyalar İlham Dozu
  4. /
  5. Kaybıyla anlaşanların topluluğu: Ölüm...

Kaybıyla anlaşanların topluluğu: Ölüm ve Yas Bilgeliği

Sevdiklerini kaybetmek, birçok kişi için baş edilmesi zor duyguları açığa çıkarabilir. Aileden birinin, bir arkadaşın, evcil hayvanın, sevgilinin, çocuğun ya da yakınlık kurduğun başka bir canlının kaybı diğer tüm yakınların kaybı, herkes için farklı anlamlara gelebilir. Yas ve ölümün hayatın parçası olduğunu kabul ederek yola devam edebilmek için buluşan ve giderek kalabalıklaşan toplulukla tanışalım:

neden bir aradalar?

Yasa çıraklık etmek üzere yola çıkıyoruz. Ölümden sonra yaşam var mı değil merakımız, ölümle birlikte yaşam var nasıl olur, bununla çalışıyoruz.

Ekip, bir araya geliş sebeplerini bu sözlerle açıklıyor. Ölümle birlikte yaşamayı, ölümün hayata içkinliğini kabul etmek, ölümle beraber yol yürüyebilmeyi öğrenmek ve öğretmek için bir araya geliyorlar. Ancak bunun anlamı onlar için ölüme kayıtsız kalmak değil. Ölümü anlamayı, yası yaşamayı ve bunu normalleştirip hayata katmayı amaçlıyorlar. Yaşamın hakkını verebilmek için yasın ve ölümün iyi kavranması gerektiğini düşünüyorlar. Onlar, yas yolculuğunda yalnız yürümek istemeyenler.

nasıl bir topluluk?

Topluluk, Berna Köker Poljak’ın öncülüğünde kurulmuş. Ekipte hem çeşitli alanlarda uzmanlaşmış kişilerden hem de yasını paylaşıp hayatına güçlenerek devam etmek isteyenlerden oluşuyor. Her ay düzenledikleri kitap tartışmaları ve çevrim içi buluşmalarla bir araya geliyorlar. Yanı sıra son üç yıldır düzenledikleri bir Yas ve Ölüm Festivali var.

Festival dendiği zaman aklınıza ilk gelen şeyin ölüm gibi ağır bir konular olmayacağı aşikar.  Topluluk ise etkinliğe festival deyişlerini şöyle açıklıyor:

Yasın ve ölümün çirkin ve korkutucu olmadığını; yas ve ölümle sanat ve ritüel, maneviyat ve topluluk desteğiyle, hürmet ve zarafet ekseninde ilişkilenildiğinde açılan mana, ilham ve cesaret kapılarından beraber geçebileceğimizi vurgulamak için bu buluşmaya bir festival diyoruz.

Festival bu yıl, 6 Şubat depremlerinde kaybedilenleri anmak, ölüm ve yası yeniden düşünmek, toplumsal hafızayı tetiklemek için deprem temasıyla gerçekleşiyor. Festivali ve topluluğun diğer etkinliklerini buradan inceleyebilirsiniz.

Skip to content