1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Portreler
  4. /
  5. Kent bostanlarının hikayesi Sivil...

Kent bostanlarının hikayesi Sivil Düşün desteğiyle yazılıyor

66 Kolektif üyeleri İstanbul bostanlarının hikayesini yazıyor. 

Doğa ile yeniden bağ kurmak, kent müştereklerini korumak ve geliştirmek amacıyla yola çıkan 66 Kolektif üyeleri, İstanbul’daki 4 bostanın hikayesini ‘Bostan Hikayeleri’ çalışmasında bir araya topladı.

#SivilDüşün, Avrupa Kültür Vakfı ve Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği desteğiyle bostanhikayeleri.com web sitesinde bostanlarla ilgili hikayeleri videolarda toplayan ve geçtiğimiz ay Bostan Hikayeleri dergisinin ilk sayısını yayınlayan 66 Kolektif’ten Dilek ve Erman ile çalışmalarının ayrıntılarını konuştuk.

Bostan Hikâyeleri çalışmasını ve temel amaçlarını kısaca anlatır mısınız?

Bostan Hikayeleri çalışmasıyla şehirde doğa ile yeniden bağ kurmak, kentsel müştereklerimizden olan mevcut bostanları, kent bahçelerini birlikte korumak, iyileştirmek ve yenilerini kurmak, kentsel tarımı yaygınlaştırmak gayesiyle deneyimlerimizi paylaşmak, farkındalığımızı artırmak, bu konularda emek harcayan topluluklar arasında yeni bağlar ve dayanışmalar kurmak, iyi örnekleri ve pratikleri çoğaltmak istiyoruz.

Bunun için bostanlar, kent bahçeleri ve kentsel tarım konusundaki mevcut hikayeleri, fikir ve deneyimleri burada paylaşmayı ve tartışmayı, toplanan diğer hikayeler aracılığıyla yeni bilgiler edinmeyi ve birbirimizden ilham alarak yeni anlatılar oluşturmayı diliyoruz.

Çalışmayı yürüten ekibin nasıl bir araya geldiğini öğrenebilir miyiz?

Sosyal, kültürel ve sanatsal alanlarda, mimarlık, kent çalışmaları, iletişim, dijital medya gibi farklı disiplinlerde üretimde bulunan ve yolları Kuzguncuk’ta kesişen kişilerden oluşan 66 Kolektif üyeleri olarak Kuzguncuk Bostanı ve diğer bostanlarla ilgili süreçlere hep yakın durduk. Biz bu konuda ne yapabiliriz sorusundan yola çıkarak Bostan Hikâyeleri’ni başlattık.

Çalışma kapsamında röportajlar gerçekleştirdiğiniz bostanlarda nasıl bir yaşantı var, neler yapılıyor?

Bostancılarından şehrin geleceğini hayal eden topluluklara, sağlıklı, ekonomik, adil üretilen gıdaya ulaşmaya çalışan üniversite öğrencilerinden, mahalle kültürünü devam ettirmeyi dert edinmiş ve bir araya gelmek için mahallesindeki bostana sahip çıkmış, dernek kurmuş komşulara her bostanın farklı bir oluşumu, amacı ve hikayesi var.

Kuzguncuk Bostanı bir mahalle bostanı ve mahalleli belediye işbirliği ile ilerliyor. Yedikule Bostanları şehir içinde az sayıda kalan ticari bostanlardan biri. Roma Bostanı bir topluluk tarafından oluşturulan ve permakültür ilkeleri ile tasarlanan bir bostan. Tarlataban – Boğaziçi Üniversitesi Bostanı üniversite içinde ve öğrenciler tarafından yürütülen bir bostan.

Röportajları yaparken bütün bostanlara aynı temel soruları ve ayrıca o bostana dair özel soruları sorarak hem hikayeleri karşılaştırma imkanı yaratmayı hem de daha detaylı bilgi almayı hedefledik.

Çıkardığınız Bostan Hikâyeleri Dergisi’nden biraz bahseder misiniz? Sonraki sayıların programları ve temaları belliyse bizimle paylaşmanız mümkün mü?

Bostan Hikayeleri dergisinde birbirinden farklı amaçlarla kurulmuş ve farklı uygulamaların gerçekleştiği 4 İstanbul bostanı örnek olarak seçilerek bu bostanların hikayeleri üzerinde yoğunlaştık.
Bostan Hikayeleri Dergisi’ni çıkarmaktaki amacımız, gerçekleştirdiğimiz röportajlarda ortaya çıkan bu farklılıkları tek bir yerde toplayarak gösterebilmekti. Giriş yazılarında hem Bostan Hikayeleri projesinin arka planını hem de yayınlanan sayıdaki bostanları seçme amacımızı anlattık.

Derginin ilk sayısına bu linkten ulaşabilirsiniz: http://bostanhikayeleri.com/dergi-2017-kasim/

Ayrıca derginin bel kemiğini oluşturan röportajlara ek olarak her bostan için www.bostanhikayeleri.com’dan ilgili hikayeler seçerek röportajlardaki görüşlere ek olarak farklı perspektifler de sunmaya çalıştık.

Bostan Hikâyeleri projesi için bir arada çalışmalar yürüttüğünüz, destek aldığınız ya da iletişimde olduğunuz sivil toplum örgütleri hangileri?

Heinrich Böll Stiftung, Slow Food Fikir Sahibi Damaklar, Kuzguncuklular Derneği, Yedikule Bostancılar Derneği

Sivil Düşün ve desteğin uygulama süreciyle ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Sivil Düşün çalışmamızı uygulamamızda bize çok yardımcı oldu. Maddi desteğin yanı sıra süreç içinde karşılaştığımız sorunlara karşı alternatifler önererek ilerlememizi sağladılar. Bürokratik yüklerin (evrak işleri, muhasebesel işler vb.) az olması da bizim işimizi kolaylaştıran bir başka etken oldu.

Sizce aktivizm ne anlam ifade ediyor?

#BenceAktivizm harekete geçmek, harekete geçirmek ve harekete geçeni desteklemektir. (Erman)

#BenceAktivizm yalnız olmamak, birlikte yol alabileceğin kişiler olduğunu bilmektir. (Dilek)

Skip to content