1. Anasayfa
 2. /
 3. Sivil Toplumdan Haberler
 4. /
 5. Kentime Değer Projesi İzmir...

Kentime Değer Projesi İzmir ve Eskişehir’den katılımcılar arıyor!

İzmir ve Eskişehir’de yaşayan 18-30 yaş arası gençler, içinde yaşadıkları şehirlere yeni bir gözle bakmaya davet ediliyor. Kentime Değer Projesinin yaptığı çağrıya başvurmak için son tarih 23 Ekim 2021, 23:59

İçinde yaşadığımız kentlerin adil, sürdürülebilir, ekolojik kentler olması için gençlerin aktif yurttaşlık becerilerini geliştirmeyi amaçlayan Kentime Değer Projesi, Dört Mevsim Derneğinin yürütücülüğünde hayata geçiyor. Projenin diğer ortakları ise Çiğli Belediyesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Sürdürülebilir Kentler Gelişim Ağı İzmir Kurulu ve Toy Gençlik Derneği. Sabancı Vakfı Hibe Programları tarafından desteklenen Proje, İzmir ve Eskişehir’de yaşayan 18-30 yaş arasındaki genç katılımcılarını arıyor.

Kentime Değer Projesinin duyurulan faaliyetleri aşağıdaki gibi:

 1. Kent Hakkı Okulu: Kasım 2021- Şubat 2022 aralığında 16 hafta boyunca çevrimiçi (Zoom’da) buluşmalarla gerçekleşir. Bir eğiticinin yönlendirmesi ile konu başlıklarına (örn; cinsiyet, engellilik veya barınmaya) kent hakkı perspektifinden yaklaşılır.
 2. Katılımcılar tarafından gerçekleştirilen uygulamaların raporlanması sonucu Kentsel Haklar İzdüşüm Raporu oluşur. Rapor İzmir ve Eskişehir kentlerinin farklı ihtiyaçlara ne kadar cevap verebildiğini ortaya koyar.
 3. Kent Forumlarında diğer kent sakinleriyle bir araya gelen katılımcılar, bulguları ışığında bir tartışma gerçekleştirir; faaliyet planlarını geliştirirler. Katılımcı gençler kent forumları organizasyonunda da aktif olarak sorumluluk alabilirler.
 4. Kent Hakkı Okulu programı son bulduktan sonra Hayalimdeki Şehir Kampı ile yüz yüze bir araya gelen İzmirli ve Eskişehirli gençler kentlerde olması gerekeni tasarlar, tasarımlarını Eylem Planı halinde yerel yönetimlerle paylaşarak savunuculuk faaliyetleri yürütürler.

Programa başvuracak gençlerde aranacak gereksinimler ise şöyle sıralanıyor:

 • Kent Hakkı Okulu Kasım 2021- Nisan 2022 arasında haftada dört ila sekiz saatinizi ayırmanız gereken bir programdır.
 • Hafta boyunca bir veya iki kere çevrimiçi platformlarda gerçekleşecek derslere yaklaşık iki saatinizi ayırmanız gerekir.
 • Dersin teorik kısmının ardından gerçekleşecek sivil izleme uygulamaları Kentsel Haklar İzdüşüm Raporu’nu besleyeceğinden dikkatle yapılması önemlidir.
 • Bir ders ve bir ödeve ayırmanız gereken toplam süre yaklaşık dört saat olarak hesaplanır.
 • Kent Hakkı Okulu süresince birden fazla kere bir araya gelmemiz gerekecek hafta sayısı ikidir.
 • Program; Eskişehir ve İzmir’deki katılımcılarını birden fazla kere ve tüm katılımcılarını en az bir kere kamp ortamında yüz yüze bir araya getirir.

Sayılan kriterlerin yanı sıra, siyasi partilerde, sivil toplum örgtülerinde, sendikalarda, yerel yönetimlerde, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ya da çalışmayı amaçlayan; kent hakkı konusuyla ilgilenen ya da ilgilenmek isteyen; kentlerin, kentlerde yaşayan herkes için daha adil, demokratik ve eşit bir mekan kurgusuna sahip olması yolunda çaba göstermeyi önemseyen gençlerin, Programa kabul edilirken öncelikli değerlendirileceği belirtildi.

Başvuru formu için tıklayın.

Detaylı bilgi için tıklayın.

Sorularınız için nazli.avcilar@dortmevsimood.org adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

Skip to content