1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Toplumdan Haberler
  4. /
  5. İlham Dozu | Kentin...

İlham Dozu | Kentin düşleri kırsalın ihtiyaçlarıyla nasıl buluşur?

Dünyamız biricik. Onu ve bizi bekleyen gelecek ortak. Bu geleceğe yön verecek yolları bir arada yürürsek, değişime yön verebiliriz. Buna gönülden inandığımız için bir yıllık bir yolculuğa çıktık. İsmine dünyalar. dedik, çünkü ortak amaçlar için doğup büyüyen her bir topluluğun kendi içinde bir dünya olduğunu biliyoruz. İlham dozu serimizde, mahallede, köyde, şehirde, ülkede ya da başka bir kıtada, değişim için imkanlarını güce dönüştüren toplulukların umut veren hikayelerini sizlerle buluşturuyoruz. Hafta boyunca bu sayfayı yeni hikayelerle güncellemeye devam edeceğiz.

Kentin düşleri kırsalın ihtiyaçlarıyla buluşuyor: TaTuTa’yla tanışın!

Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak, kısa bir süre de olsa temiz bir havaya uyanmak, toprağa dokunmak, doğayla iç içe yaşamak… Kentte yaşayan birçok insanın hep aklının bir köşesinde olan bu evrensel düş, TaTuTa sayesinde 18 yıldır hayat buluyor. Program, şehir insanını ekolojik tarım süreçlerine dahil ederek ekolojik yaşama dair sorumluluklarının farkına vardırmak istiyor.

neden bir aradalar?

Kent kıra, kır kente özlem duyar durur. Ancak bu ikisini asıl ayrı düşüren fiziksel mesafeler değil, aralarındaki bilgi ve kültür aktarımı eksikliği. Kırsal hayat, ekolojik dengeye, ekolojik beslenmeye ve ekolojik yaşama dair kendi sakinlerine çok şey öğretiyor. Toprağı tanımak, yaprağın renginden neye ihtiyacı olduğunu anlamak, tohumun yolculuğunu bilmek kırsalda yaşamanın hem şartı hem de armağanı. Bu bilgiyi kente taşıyıp, ekolojik yaşamı yaygınlaştırmak ise TaTuTa gönüllülerinin üstlendiği en önemli sorumluluk. 

TaTuTa (Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi ve Gönüllü Bilgi, Tecrübe Takası), 2004-2006 yılları arasında Buğday Derneği tarafından yürütülen bir proje olarak yola çıktı. 2006 sonrası program haline gelen TaTuTa ile amaçlanan, kentteki insanları ekolojik tarım süreçlerine dahil ederek ekolojik yaşama dair sorumluluklarının farkına varmalarını sağlamak.

nasıl bir topluluk?

TaTuTa ekibi, ekolojik tarımı öğretmeye istekli ev sahibi çiftçiler/üreticiler ile dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen gönüllüleri buluşturuyor. Bir yanda büyükşehirlerin karmaşasından kaçarak toprakla içli dışlı olmak isteyen gönüllüler, bir yanda çiftlik ve bilgilerini başka insanlarla buluşturmak isteyen ev sahipleri…

Bu buluşma sayesinde ekolojik tarım yapan çiftliklerin insan kaynağı ihtiyaçlarına destek olunuyor, kentteki insanların doğayla bir araya gelmesine imkan sunuluyor. En önemlisi de köylerde ekolojik yaşama dair elde edilen birikim kentte yaşayanlara ulaştırılmış oluyor.

Buğday Derneği’nin yürüttüğü TaTuTa, bugün 80 ev sahibi ve dünyanın her yerinden Türkiye’ye gelen binlerce gönüllüsünün yer aldığı bir ağa sahip. Birbirini hiç tanımayan gönüllüler, belki adını bile daha önce duymadıkları köylerde, hem doğayla hem de birbirleriyle tanışıyorlar. Bu fark etmeden kurulan bağ öyle özel ki, aynı zamanda ekolojik amaçlar etrafında örülen TaTuTa topluluğu için de sağlam kökler oluşturuyor. 

Siz de TaTuTa’da gönüllü olabilir, 80 çiftlikten birine destek olarak doğayla ve ekolojik tarımla buluşabilirsiniz.

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar:

1- https://www.bugday.org/blog/latest-event/

2- https://wwoof.net/

ekolojik yaşam nedir?

Ekolojik denge bilim insanlarının öngördüğünden daha hızlı bozuluyor. Doğa, ona verdiğimiz hasar sebebiyle artık geri döndürülmesi zor şekilde yorgun. Ekolojik yaşam, bu bozulmanın önüne geçmek için hem kendi başımıza hem de topluluklar olarak sorumluluk almamıza alan açan alternatiflerlerin bütünü aslında. Giydiğimiz kıyafetler, yediğimiz yemek, kullandığımız temizlik malzemeleri, bindiğimiz ulaşım araçları… Her birinde yaptığımız seçimler hem bizim hem de dünyanın kaderini etkiliyor. Ekolojik yaşamı benimsediğimizde, doğaya ve dünyaya duyduğumuz saygıyı elimizdeki imkanlar dahilinde bir yaşam biçimi haline getirmek için somut adımlar atmış oluyoruz.
Skip to content