1. Anasayfa
  2. /
  3. Kampanyalar
  4. /
  5. Kimin savaşı?

Kimin savaşı?

Ömer Ongun*

Savaşarak barışılmaz…

Günlük hayatlarımızı derinden etkileyen zor zamanlardan geçiyoruz. İnsanlık, bir yandan teknoloji, iletişim ve ulaşım alanlarında her geçen gün ilerlerken öte yandan tüm sorunlarını şiddetle çözme konusunda daha da hevesli duruyor. Dünya savaşlarının yerini bölgesel çatışmalar, silahlı mücadeleler ve gündelik şiddet pratikleri alıyor.

Türkiye de şiddetin, nefretin, çatışmaların her geçen gün arttığı bir ülke olarak gidişattan nasibini alıyor. Tüm anlaşmazlıklarda dönüp dolaşıp silaha sarılmak, yakıp yıkmak çözümmüş gibi dayatılıyor. Hâlbuki tarih defalarca tekerrür etti. Silah ve şiddetle hiçbir sorun hiçbir zaman çözülmedi. Aksine sorunlar daha da derinleşti, şiddet artarak büyüdü, maddi manevi zararlar katlanarak arttı. Bu kısır döngüyü görmek ve karşı çıkmak gerekiyor.

Silah ve şiddet hiç bir zaman çözüm olmadı ve olmayacak!

Ölümlere, gözyaşlarına ve akan kanlara dur demek için diyalog çok daha elzem artık. Bir tarafın gerilla dediğine diğeri terörist diyor. Medya istediği haberi istediği şekilde veriyor. Yöneticiler kanla ve şiddet diliyle besleniyor. Ölen tüm çocukların bu toprakların çocukları olduklarını unutmayalım. Her bir ölümle evlere ateş düşüyor. “Haydi askere!”, ” “Kahraman şehitlerimiz!”, “vur kır yık yak!” diye manşet atıp ağızlarından sular aka aka konuşanlar gününü gün ederken garibanlar ölüyor. Bu bir ülkenin savaşı değildir, bu birilerinin insan canıyla oynamasıdır. Bizlerin koşulsuz ve şartsız #‎savaşahayır demesi gerekiyor. Her gün ısrarla… Barış bir ihtimal ve hayal olarak kalmamalı… Barışa, inatçı olun!

Ömer OngunÖmer Ongun, Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu’nda dansçı. Aynı zamanda kültürlerarası iletişim, gençlik ve diyalog alanlarında eğitmenlik yapıyor. AFS Kültürlerarası Programları’nda eğitim koordinatörü ve öğrenme tasarımcısı olarak çalışan Ongun, IN Dialogue (in-dialogue.net) sosyal girişiminin kurucusu.

Skip to content