1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Toplumdan Haberler
  4. /
  5. İlham Dozu | Köydeki...

İlham Dozu | Köydeki eğitimi dönüştüren meslektaş dayanışması: Öğretmen Toplulukları

Köy okullarında öğretmenlik yapanları neler bekliyor? Öğrencilerle paylaşılan tatlı anlar ve sınırlı imkanlarla okuyan çocukların hayatlarına dokunma imkanı elbette mesleğin güzel yanları. Peki ya şehirden gelen öğretmenin köyde hissettiği yalnızlık, aşamadığı yabancılık, kendini geliştirme fırsatlarının yetersizliği? 

Köy Okulları Değişim Ağı Derneği – KODA, Aralık 2016’dan bu yana köylerde çocukların gelişimsel ihtiyaçlarına cevap veren nitelikli bir eğitimin mümkün olması ve köyün kendi içinde barındırdığı imkanların açığa çıkması için çalışıyor. Hedefleri köylerde okuyan çocukların eğitim yolculuğunu güçlendirmek olan KODA’lılar bunun için önce çocuğun çevresindeki yetişkinleri güçlendirmeyi önemsiyor. Dernek, köylerde yaşayan aileler, muhtarlar ve gençlerin yanı sıra, ilk günden bu yana en yakın yol arkadaşlığını yürüttüğü öğretmenlerle de bir arada çalışıyor. 

KODA’nın yola çıktığı ilk zamanlarda Şanlıurfa’ya bağlı Harran’da başlattığı Öğretmen Toplulukları programı, köylerde görev yapan öğretmenleri aynı bölgede hizmet veren başka meslektaşlarıyla bir araya getiriyor; onlara, ihtiyaçları doğrultusunda eğitimler veriyor. Bu buluşmalar sayesinde, birbirlerinden habersiz şekilde pek çok ortaklık paylaşan köy öğretmenleri etkileşime geçip deneyimlerini paylaşabiliyor; böylece kentlerde görev yapan meslektaşlarıyla aralarındaki fırsat eşitsizliği yavaş yavaş küçülüyor. Yalnızlık, ümitsizlik, motivasyonsuzluk duygularıyla boğuşan öğretmenler, Öğretmen Toplulukları sayesinde nefes alma alanı buluyor, onlar değişip kuvvetli hissettikçe köylerdeki çocukların aldıkları eğitim de daha çok desteklenmiş, kuvvetlenmiş oluyor. 

Başlangıcı bir toplulukla yapan Öğretmen Toplulukları, bugün 17 farklı toplulukla hem dijital hem de yüz yüze çalışmalarını sürdürüyor. Siz de sınıf öğretmeniyseniz ve KODA’nın Öğretmen Toplulukları programına katılmak isterseniz buradan bilgi alabilir ve başvuru bırakabilirsiniz. 

 

Skip to content