1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Toplumdan Haberler
  4. /
  5. mecliste.org’tan eğitim çağrısı: Yasamada...

mecliste.org’tan eğitim çağrısı: Yasamada katılım ve izleme nasıl yapılır?

Yasama faaliyetlerine katılmak ve etki etmek için sivil toplumu güçlendirmeyi hedefleyen mecliste.org, yeni online eğitim programını duyurdu. Ekim ve Kasım aylarında üçer gün süreyle gerçekleşecek eğitimler için son başvuru tarihi 16 Ekim ve 19 Kasım.  

mecliste.org, Meclis yakından tanınıp izlenirse, milletvekilleri daha çok hesap verme sorumluluğu duyarak hareket eder argümanıyla Denge ve Denetleme Ağı’nın hayata geçirdiği bir proje. Projenin her yıl düzenlediği yasamada katılım ve izleme eğitimleri bu kez online olarak gerçekleşiyor. 

Vatandaşların yönetime aktif katılımını sağlayan araç ve yöntemleri tanıtmayı hedefleyen eğitim ile,  yasaların etkilerinin izleme /değerlendirme süreçlerinin takibi konusunda katılımcılara hem teorik hem pratik bilgiler sunulacak. 

Katılımcıların ayrıca, hükümet sistemleri ve parlamento bilinci, yasama ve denetim süreçlerini izleyebilme, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin işlev, faaliyet ve görevlerini izleyebilme, yasamada aktif vatandaşlık ve katılımcılık, veri doğrulama (fact-checking), savunuculuk döngüsü gibi beceriler geliştirmesi hedefleniyor. 

25-26-27 Ekim ve 22-23-24 Kasım tarihlerinde olmak üzere iki kez aynı içerikle tekrar edecek ve üçer gün sürecek online eğitime başvuru kriterleri şöyle: 

  • Sivil toplum aktörü olmak
  • İzlemeyle ilgili gündem oluşturma deneyimine sahip olmak ya da izleme çalışmalarına ilgi duymak.
  • Program sonrası, olası izleme çalışmalarının mecliste.org platformu ile paylaşmak konusunda gönüllülük göstermek.
  • Bilgisayar okur yazarı olmak
  • İyi derecede iletişim becerilerine sahip olmak

Eğitimin başvuru formuna ulaşmak için tıklayın.

Eğitim takvimine ulaşmak ve detaylı bilgi almak için tıklayın.

Skip to content