1. Anasayfa
 2. /
 3. Forumlar
 4. /
 5. Mor Düşün Toplantısı

Mor Düşün Toplantısı

#MorDüşün

Sivil Düşün ‘Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ Danışma Kurulu Toplantısı

54 ilden aktivistler ve sivil toplum örgütü temsilcileri 5 Mart’ta İstanbul’da bir araya geldi.

1 dakikada Sivil Toplum Forumu

Toplantı konuşmacıları hangi çalışmaları gerçekleştiriyor?

#MorDüşün Toplantısı sabah oturumlarında söz alan ve #SivilDüşün desteğiyle çalışmalar yürüten sivil toplum örgütlerini tanıyoruz. Aşağıdaki kutularda, tartışmaya açılan çalışmaların özetlerini bulabilirsiniz.

Sivil Düşün Canlı Bülten: Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele

52 Erkek, 52 Hafta

Bağımsız haber portalı bianet, kadına karşı şiddete “tersten” bakmayı deneyerek, “52 Erkek 52 Hafta: Erkekler erkek şiddetini yazıyor” başlığıyla bir kampanya başlattı. Kampanya kapsamında, 52 hafta boyunca her Çarşamba medya, edebiyat, akademi, spor, sinema, müzik, hak mücadelesi gibi alanlardan erkekler erkeklik halleri, tanıklıkları ve kişisel deneyimleri üzerinden erkek şiddetini tartışacak. “52 Erkek 52 Hafta” kapsamında yayımlanan bu yazılar ile erkeklik halleri üzerinden erkeklerin sorgulamaya kışkırtılması, dolayısıyla şiddet ve erkeklik anlamında farkındalık yaratması için bir adım olması ve erkek şiddetinin konuşulabilir olması amaçlanıyor.

Doğu Akdeniz Dayanışma Ağı Kadın Danışma Merkezleri Avrupa’daki paydaşları ile buluştu

Doğu Akdeniz bölgesinde faaliyet gösteren bir dayanışma ağı kuran dört ildeki (Adana, Antakya, Mersin, Osmaniye) kadın danışma merkezlerinin temsilcileri, kendileri ile aynı alanda çalışan Avrupalı paydaşlarının çalışmalarını yerinde görmek, karşılıklı fikir alışverişinde, deneyim paylaşımında bulunmak, yeni işbirlikleri geliştirmek ve iletişimi kuvvetlendirmek amacıyla Avusturya, Viyana’ya bir çalışma gezisinde bulundular. Kadın şiddeti ve kadın hakları konularında çalışan bu örgütler, mevzuat uygulamaları, şiddet vakalarına yaklaşım ve alanda çalışan uzmanların vaka takiplerinde kullandıkları yöntem ve araçları yerinde görme ve dinleme fırsatı buldular.

Kadın Dayanışma Vakfı’nın görünürlüğünün arttırılması

1991 yılından beri Ankara’da kadına yönelik şiddetle mücadele eden bağımsız bir feminist kadın örgütü olan Kadın Dayanışma Vakfı, şiddete maruz kalan kadınlara sosyal, hukuki, ve psikolojik destekten insan ticaretine maruz kalan kadınlar için açtıkları sığınağın sürdürülebilmesine kadar uzanan çalışmalarının görünürlüğünü arttırmak ve kapasite geliştirmek için Sivil Düşün desteğinden yararlandılar. Destek kapsamında, vakfın web sitesinin yeniden tasarımı ve yönetimi, web sitesinde yer alacak Türkçe içeriklerin İngilizce’ye çevrilmesi, sosyal medya hesaplarının yönetimi ve sosyal medya hesaplarında paylaşılacak içerikler için görsel tasarımı gerçekleştirildi.

‘Şiddetim Olma, Sevgilim Ol!’ Kampanyası

Lotus Kadın Dayanışma ve Yaşam Derneği, “Şiddetim Olma, Sevgilim Ol!” Kampanyası ile evlilik öncesi ve evlilik dışı ilişkilerin daha konuşulur kılınması ile bu ilişkiler içinde yaşanan şiddetin görünür kılınmasını hedefleyerek, flört şiddeti kavramının kentte bilinirliğini arttırmak amacıyla iletişim faaliyetleri yürütüyor. Flört şiddeti sorununun kentte görünür olmasını sağlamak amacıyla kamusal alanlarda ve yerel basında görünürlük faaliyetleri düzenliyor.

Sivil Düşün Canlı Bülten-2: Savaşta ve Barışta Kadın

Türkiye’deki Afgan Mülteciler: Yaşam koşulları ve Avrupa’ya kaçış nedenleri

Sivil Düşün desteği ile Afgan mültecilerin zor yaşam koşullarının Türkiye’de faaliyet gösteren sivil toplum örgütleriyle paylaşılması amaçlandı. Mültecilerin barınma, beslenme, eğitim, sağlık, çalışma ve diğer sosyal haklara erişimde yaşadığı sorunları tartışmak üzere çeşitli kuruluşlara bilgilendirme ve çözüm odaklı ziyaretler yapıldı. Ziyaretler sonucunda rapor hazırlanarak, yaygınlaştırılması sağlandı.

Mülteci Kadınların Başarı Öyküleri: Belgesel ve Kitap

Cinsel Şiddete Karşı Hukuki Yardım Derneği, Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Suriyeli kadınların başarı hikayelerini aktararak görünür olmalarını sağlayacak ve toplumda farkındalık yaratmayı amaçlayan bir belgesel ve kitap çalışması gerçekleştiriyor. Belgesel ve kitap; mülteci kadınların yaşama tutunma azimleri, becerileri, kendileri ve aileleri için motivasyonları, dirençleri, geleceğe dair umutları ile yabancı bir ülkede var olma çabalarının görünür olmasını hedefliyor.

Demir Leblebi Barış İnisiyatifi ile ‘Nasıl Barışacağız?’ ve ‘Barışa Ses Ver!’

Her biri kendi konularında uzman bir grup aktivist feministin barış kültürünü ekmek ve büyütmek için bir an önce harekete geçmek gerektiği düşüncesi ile bir araya gelerek kurduğu Demir Leblebi Kadın Derneği; öncelikli olarak çekirdek grubu güçlendirme, barış ve barış kültüründen yana olan kadınlar ile birlikte örgütlenebilme, barış inisiyatifini yaygınlaştırmak için yeni medya aracılığı ile seslerini duyurma ve barış kültürü için yazılı bilgi biriktirmeyi hedefliyor. Sivil Düşün desteği ile görünürlük malzemelerinin üretilmesi ve yaygınlaştırılması, sosyal medya kampanyası oluşturulması, “Nasıl Barışacağız?” başlığı altında barış konusunda çalışmış, çalışmakta olan kadınlarla bir araya gelerek yol haritası çizilmesi için deneyim paylaşımı ve arama toplantıları gerçekleştirdiler. “Barışa Ses Ver!” diyerek, barış kültürünün ekilmesi sürecinin önemli aktörleri olan yerel medya temsilcileri ile Barış Gazeteciliği atölyeleri düzenlediler.

Sivil Düşün Canlı Bülten-3: Kesişen kimlikler

Erişilebilirlik uygulamalarına dair iyi örnekler

Engelli Kadın Derneği’nden bir temsilci, Şubat 2018’de her yıl engelli hakları alanında tematik bir konu seçerek o konudaki iyi örnekleri bir araya getiren, Zero Project tarafından düzenlenen konferansa katıldı. 2014 yılından beri düzenlenen ve bu seneki konusu “erişilebilirlik” olan konferans, Birleşmiş Milletler’in Avusturya, Viyana ofislerinde gerçekleşti. Destek talep sahibi bu konferansa katılarak en az 15 farklı iyi uygulamayı, sivil alanda engelli hakları üzerine çalışan aktivistlerin iyi örneklere ulaşabilmesi için Türkçe bir makalede toplamayı hedefledi.

İşitme engelli kadınlara yönelik farkındalık çalışması

Engelli kadınların toplumsal cinsiyet, hak temelli mücadele, kadına yönelik şiddet, ayrımcılık gibi konularda kendi dillerinde aktif katılım göstermesini amaçlayan dernek, Sivil Düşün desteğiyle idari ve tanıtım giderlerini karşıladı. Bununla birlikte, farkındalık kampanyalarına yönelik iki kısa film çekildi ve bir atölye düzenlendi.

‘Hapishanelerde Ücretsiz Ped İstiyoruz’

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği / Türkiye Hapishane Çalışmaları Merkezi, ücretsiz ped hakkının yasal güvenceye alınması ve hapishanelerde ücretsiz ped sağlanacağına ilişkin maddenin yasal mevzuata eklenmesine yönelik başlattıkları kampanya ile, hapishanedeki kadınlarla dayanışma, birlikte “Hapishanelerde ücretsiz ped istiyoruz!” deme çağrısında bulundular. Kampanya öncesinde kadın ve insan hakları temalı sivil toplum örgütleriyle bir araya gelindi ve kampanya organizasyonu için kararlar alındı.

Bir mahalleli örgütlenmesi: Mahallede LGBTİ

Önyargılarla barınma sorunu yaşayan LGBTİ’lerle, önyargıyı büyüten tarafları buluşturup, komşuluk üzerinden karşılıklı iletişim başlatmayı hedefleyen Mahallede LGBTİ, Sivil Düşün desteği ile sosyal medyada daha aktif bir katılım göstererek, görünürlüğünü arttırdı. Destek kapsamında, kendilerini “bir mahalleli örgütlenmesi” olarak tanımlayan Mahallede LGBTİ’nin web sayfası güncellendi, sosyal medya hesaplarında sürdürülebilir bir yönetim başladı, “LGBTİ’ler için Kiracı Hakları Kitapçığı” basıldı.

Sivil toplum temsilcileri hangi başlıklarda atölyeler düzenledi?

Erkek Şiddeti Çeteleleri ve Veri Gazeteciliği
Atölye Kolaylaştırıcısı: Çiçek Tahaoğlu- bianet
Atölye süresi: 1 saat

Atölyede aşağıdaki sorular tartışmaya açılacak: “Türkiye’de erkek şiddeti konusunda resmi veri var mı? Bu konuda bir veri tabanı oluşturmak neden önemli? bianet’in erkek şiddeti çetelesi nasıl tutuluyor, gün geçtikçe nasıl gelişip güncelleniyor? Gazeteci bu verileri nasıl kullanır, eler, yorumlar, haberleştirir? Hak örgütleri ve akademi, bu verileri nasıl kullanabilir? Medya taramasıyla hazırlanan raporlarda ne gibi zorluklarla karşılaşılıyor?”

Wendo Tanıtım Atölyesi
Atölye Kolaylaştırıcısı: Lilith Wendo Çalışma Grubu’ndan Hatice ve Esen
Atölye süresi: 3 saat
ÖNEMLİ NOT: Atölyeye katılmayı düşünenlerin toplantıya rahat hareket edebilecekleri kıyafetlerle katılmaları rica olunur.

Lilith Wendo Çalışma Grubu anlatıyor: “Wendo; kadınların, lezbiyenlerin, biseksüel kadınların, transların, interseksüellerin, +’ların yolu. Kendimizi ifade etmek, dayanışmak, birlikte güçlenmek demek. Gerektiğinde kendimizi savunmak. Yaşadığımız zorluklar ve her türlü eril şiddet karşısında kolektif ve bireysel stratejiler geliştirme yöntemidir. Kadınların, LBTİ+’ların deneyimlerinden ve çeşitli spor sanatlarından, drama, yoga, meditasyon, masaj, ses, ritim, tiyatro, nefes çalışmaları gibi alanlardan yararlanarak oluşturulmuştur. Kendimize dair bir yolculuktur. Feministçe yaşamın felsefesidir. Çıktığımız yolculuklarda yollarımızın kesiştiği, kesişmelerde ki paylaşımlar, çatışmalar, birlikte öğrenerek zenginleştirdiğimiz, deneyimlerimizi birbirimize akıttığımız, birlikte yeniden ürettiğimiz, eylediğimiz bir yöntemdir. Ve her birimiz de kendi tanımımızı yapabiliriz.”

Sosyal Değişim İçin Stratejik Kampanya Planlama
Atölye Kolaylaştırıcısı: Hilal Demir, Şiddetsizlik Antrenörü – Şiddetsizlik Merkezi
Atölye süresi: 2 saat

Şiddetsizlik Merkezi anlatıyor: “Sosyal değişim kampanyaları, belli bir amaca ulaşmak için belli bir hedefe yönelik tekrarlayan, kalıcı, organize ve gözlemlenebilen taktikler ve eylemlerden oluşur. Arzulanan değişimi yaratabilmek için sosyal sorunun analizi yapılır ve imkanların, kaynakların, risklerin planlanarak stratejik bir çalışması yapılır, sonrasında kampanya hayata geçirilir. Her bir kampanya, sosyal hareketin arzuladığı hayale ulaşmasında atılan önemli bir adımdır. Ama hangi kampanya türü üzerinde çalıştığım sosyal soruna uygundur? Hangi konuda kampanya yapmalıyım? Arzuladığımız değişimi kim sağlayabilir? Kimlerle birlikte bu kampanyayı yürütebilirim? Bu sorulara verdiğimiz yanıtlar stratejik planlamanın temelini oluşturur. Bu atölyede sosyal değişim kampanyalarının stratejik planlamasında kullanabileceğimiz bazı araçları tanıyacağız ve uygulama yapacağız.”

LGBTİ odaklı medya okuryazarlığı atölyesi
Atölye Kolaylaştırıcısı: Yıldız Tar, Medya ve İletişim Program Koordinatörü – Kaos GL
Atölye süresi: 2 saat

Kaos GL anlatıyor: “Medya, toplumsal dönüşüm için çok önemli bir araç. Araç olmanın ötesinde söylem belirleme, değiştirme, hakikati yaygınlaştırma ve maalesef dezenformasyon konularında ciddi güce sahip bir alan. Medyada kimin hikayesinin nasıl anlatıldığı, bütün hakikati belirliyor. Anlatılan kadar anlatılmayan, görmezden gelinenlerin de önemli olduğu bu alanda LGBTİ temsilinin peşine düşmek, LGBTİ hakları için önem taşıyor. Bu atölyede 10 yıla yakın bir süredir medyayı izleyen, kendisi de hem dergi hem de internet gazetesiyle medyanın önemli bileşenlerinden biri olan Kaos GL’nin 2017 yılı raporunu tartışacağız. Bu rapor ve araştırma yöntemi ışığında haberlerin LGBTİ’lere yönelik ayrımcılık ve/veya nefret söylemi içerip içermediğine bakacak; haberleri başka bir gözle tekrar okuyacağız.”

“2017’de yazılı basında yayınlanan haber, söyleşi ya da köşe yazılarının sadece yüzde 46’sı (1097) hak haberciliği ilkelerine uygundu. Bütün metinlerin yüzde 54’ünü oluşturan 1291 metinde ise LGBTİ’lerin temel hakları ihlal edildi, nefret söylemi ve/veya ayrımcı dil kullanıldı ya da LGBTİ’lere ilişkin önyargıları besleyen içerik tercih edildi.*”
* Kaos GL 2017 Medya İzleme Raporu’ndan

Aktivist Tükenişiyle Baş Etme / Sürdürülebilir Aktivizim
Atölye kolaylaştırıcısı: Arabulucu Avukat Birsen Atakan, Şiddetsizlik Antrenörü – Şiddetsizlik Merkezi
Atölye süresi: 2 saat

Şiddetsizlik Merkezi anlatıyor: “Toplumsal değişim için çalışan aktivistler olarak uzun bir yolda yürüyoruz çünkü değişimi kısa vadede yaratmak çok zor ve dahası toplumsal koşullar daha da çetinleşti. Bu yolda yürürken bazen yoruluyoruz, kızıyoruz, kırılıyoruz, enerjimizi sonuna kadar kullanıyoruz, sıkılıyoruz veya yılıp çekiliyoruz. Bir aktivist olarak tüm bu negatif duygularla baş etme, kendi sınırlarımızı ve imkanlarımızı keşfetme, kendimizi sağaltma yollarını keşif, dayanışmanın yeniden kurulması istediğimiz değişimi yaratabilmek için uzun vadeli bir mücadeleye hazırlanmaktaki adımlardan biri. Bu atölyede aktivistler olarak fiziksel ve ruhsal açıdan sağlımız için kişisel bir yolculuğa çıkacağız.”

Hak Temelli İzleme
Atölye kolaylaştırıcısı: Ülker Şener – Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği (CEİD)
Atölye süresi: 2 saat

Toplumsal cinsiyet eşitliği anaakımlaştırılmasının hak temelli izleme ile buluşmasının yarattığı olanakları üzerinde durulacak. Hak temelli izlemenin dayanakları ortaya konulduktan sonra, aşağıdaki argümanlar tartışmaya açılacak.

1- “İzleme-anaakımlaştırma” buluşması toplumsal değişime, toplumun cinsiyet eşitliği perspektifiyle yapılanmasına/yapılandırılmasına katkıda bulunur.
2- “İzleme-anaakımlaştırma” buluşması cinsiyet temelli ayrımcılıkla mücadele etmeyi mümkün kılar.
3- “İzleme-anaakımlaştırma” buluşması katılımcı demokrasiyi güçlendirir.

MorDüşün Toplantısı’nda donör kuruluş temsilcileri katılımcılarla bir araya geldi.

 • ABD Büyükelçiliği
 • Anne Çocuk Eğitim Vakfı- AÇEV
 • Ashoka Türkiye
 • Avrupa Birliği Bakanlığı
 • Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu
 • AB Türkiye Delegasyonu Sivil Toplum Destekleri
 • Demokrasi ve İnsan Hakları için Avrupa Aracı- DİHAA
 • Sivil Düşün AB Programı
 • İsveç Büyükelçiliği
 • Sabancı Vakfı
 • Sivil Toplum Geliştirme Merkezi- STGM
 • UN Women
Toplantı programı için tıklayınız.

Toplantı Yeri: Divan Otel Taksim

Skip to content