1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Muratpaşa Belediyesi Sivil Toplum...

Muratpaşa Belediyesi Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezleri Yerleşkesi açıldı

Antalya Muratpaşa Belediyesi, sivil toplum örgütlerinin ve sivil alanda faaliyet gösteren bireylerin ortak kullanımına açık Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezleri Yerleşkesi‘ni açtı. Belediye’nin yayınladığı haberi aşağıda bulabilirsiniz:

“Muratpaşa Belediyesi, Antalya’nın kalbinde; çarşı, iş yerleri, sağlık kuruluşları, devlet daireleriyle eski liman gibi turistik alanların bulunduğu, metropol kentin ana faaliyetlerinin odaklandığı kesimde yer almaktadır. İlçedeki bu canlı ekonomik durum, kentin sosyal ve kültürel yapısında da görülmektedir. Kültür, eğlence-dinlence mekanlarıyla sosyal organizasyonlar da Muratpaşa’da yoğunlaşmıştır. Örneğin kentte 5 yıldızlı 7 otelinde içinde bulunduğu 16.000 belgeli yatak vardır. Antalya’daki 2457 derneğin yarısının merkezi Muratpaşa’da bulunmaktadır. Bunun yanında akademik odalarla esnaf derneklerinin çoğunun merkezi Muratpaşa’dadır.

Muratpaşa Belediyesi, kentin sosyo ekonomik gelişmesi ile yerel halkın ihtiyaçalarına uygun biçimde, stratejik planında kendisini; ‘Katılımcı, Şeffaf, Yenilikçi ve Sivil Toplumla birlikte çalışan’ bir yerel yönetim olarak tanımlamaktadır.

Belediye olarak, Muratpaşa’da sosyo-ekonomik hayatı geliştirmek, halkın yaşam kalitesini yükseltmek, kültür ve sanat etkinliklerini artırmak amacıyla çok işlevli bir Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezleri Yerleşkesi kuruyoruz. Bu Yerleşkede toplam 10 dönümlük bir arazide 13.500 metrekare kapalı alan ve 70 araçlık kapalı park alanı bulunmaktadır.
Yerleşke, altı ayrı tür işlev için mekan ve olanaklarla donatılmıştır. Binada bu işlevlere uygun çeşitli büyüklüklerde çalıştay ve toplantı salonları ile 400 kişilik bir gösteri salonu bulunmaktadır. Görsel ve performans sanatları için de açık alanlar düzenlenmiştir. Ayrıca, çocuklar için oyun alanı ve salonu da vardır. Yerleşkede herkesin kullanımına açık internet, 7-24 saat güvenlik hizmeti ile klima sistemleri olacaktır. Yerleşke ile kentin çeşitli noktaları arasında ulaşımı sağlayacak bir ring seferi de bulunacaktır.”
“Yerleşkede gerçekleştirilmesi öngörülen işlevler şunlardır:
Sivil Toplum Merkezi,
İnovasyon Merkezi,
Mutfak Sanatları Merkezi
Yerli Ürünler Bedesteni
Kültür ve Sanat Etkinlik Merkezi
Muratpaşa kent Konseyi
Ar-GE, AB Danışma ve Proje Ofisi
Sivil Toplum Merkezi (STM)

STM, sivil toplumun gelişmesi, kamu işlerinde etkinlik kazanabilmesine yönelik her türlü etkinliğe ev sahipliği yapabilecek olanaklarla donatılmıştır. Merkezde, toplantı odaları, dernek odaları, dolaplar ve posta kutuları vardır. STM, bu olanaklarıyla Muratpaşa’da yerleşik 1212 derneğe hizmet sunacaktır. Merkezden yararlanan derneklerden beklenen yılda en az 6 halka açık etkinlik yapması ve ofisleri haftada 20 saat açık tutmalarıdır.

İnovasyon Merkezi (İM)
Merkez, özellikle genç girişimcilere kendi fikirlerini hayata geçirebilecek donatılara sahiptir. Bu amaçla girişimcilere mekan ve iletişim olanakları sağlanacaktır. Böylece yaratıcılık için bir ortam yaratılmış olacaktır. Yılda bir kez proje pazarı yapılarak, girişimcilerin kendilerini tanıtmalarına olanak sağlanacaktır.
Mutfak Sanatları Merkezi (MSM)
Antalya, Türkiye’nin en önemli turizm merkezidir. Yeme- içme sektörü her eğitim düzeyindeki insan için önemli bir istihdam kaynağıdır. MSM sektörün ihtiyaç duyduğu eğitimli eleman açığının kapatılmasına yardımcı olacaktır. MSM, ayrıca Yerleşkeye yeme içme hizmeti de sunacaktır.
Yerli Ürünler Bedesteni (YÜB)
Yerleşkede tarihi çarşı kültüründen esinlenen bir yerli ürünler pazarı bulunmaktadır. YÜB 1.000 metrekare bir iç avlunun çevresinde 12 dükkandan oluşmaktadır. Bu dükkanlar işlevleri önceden belirlenen koşullarda Antalya halkına hizmet sunacaktır.
Kültür ve Sanat Etkinlik Merkezi (KÜSEM)
KÜSEM, Yerleşkeden yararlanan sivil toplum örgütleri başta olmak üzere Antalya’daki üniversiteler, kültür ve sanat çevreleriyle işbirliği yaparak etkinlikler düzenleyecektir.
Muratpaşa Kent Konseyi
Belediye Kanununa göre her kentte, iyi yönetişim ilkeleri doğrultusunda, vatandaş ve sivil toplumla birlikte çalışmak üzere Kent Konseyi kurulması mecburidir. Yerleşke bu ihtiyaca cevap verecek olanaklarla donatılmıştır. Yerleşkenin çalışmaya başlamasından sonra Sivil Toplum Merkezi ile birlikte Muratpaşa Kent Konseyi oluşturulacaktır.”
Not: Sivil Düşün AB Programı, yalnızca haberin yaygınlaştırılmasına destek olmaktadır. Antalya Muratpaşa Belediyesi Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezleri Yerleşkesi ile herhangi bir bağı yoktur.

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content