1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Toplumdan Haberler
  4. /
  5. NDI ve Impact Hub’dan...

NDI ve Impact Hub’dan yeni program: Belediyelerin kararlarını etkilemeye davetlisiniz!

Impact Hub Istanbul ve National Democratic Institute (NDI) Türkiye ortaklığında yürütülen KATILIYORUZ Programı, yeni dönemi için sivil aktörlerini arıyor. Ekim 2021 – Haziran 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek programın son başvuru tarihi 10 Ekim.

NDI Türkiye ve Impact Hub Istanbul ortaklığında hayata geçirilen KATILIYORUZ Programı, yerel yönetimlerin kararlarını etkilemek isteyen sivil aktörlerini arıyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Adana Büyükşehir Belediyesi, İzmir Çiğli Belediyesi, İstanbul Maltepe Belediyesi ve Ankara Çubuk Belediyesi’nde yerel yönetim kararlarına katılmak isteyen sivil aktörlerin (STÖ’lar, sosyal girişimciler, sivil toplum kuruluşları, taban grupları, aktivistler ve diğerleri), Programa katılımda öncelikli olarak değerlendirileceği belirtildi. Belirtilenler dışındaki belediyelerin kararlarını etkilemek isteyen sivil aktörler de Programa başvuru iletebilecek.

Program sivil aktörlere, savunuculuk ve iletişim kapasitelerini geliştirmeleri, farklı paydaşlarla bir araya gelerek yerel karar mekanizmalarında katılımcı olmaları yolunda fırsat sunuyor.

2020-2021 yılları arasındaki ilk döneminde altı yerel yönetim, 35 sivil toplum örgütü ve 13 sosyal girişimi bir araya getiren Program, yerel yönetim politika/hizmetleri konusunda iş birliğini geliştirmeye katkı sundu. Aynı dönem, programa katılan örgüt ve girişimler, sekiz ortak eylem planı geliştirerek uygulamaya geçirdi.

Programın yeni dönemi olarak duyurulan Ekim 2021- Haziran 2022 tarihlerinde, sivil aktörlerin aşağıdaki kazanımları elde etmesi öngörülüyor:

  • Kapasite değerlendirme çalışmaları ile sivil katılım konusunda kendi kurumsal savunuculuk ve iletişim kapasitelerini, bunun yanında iyi oldukları, geliştirmeye açık oldukları ve önceliklendirdikleri alanları saptayacak,
  • Eğitimler, deneyim paylaşım buluşmaları ve atölyelere katılarak yerel yönetimlerle etkileşimlerini geliştirmek ve karar alma mekanizmalarına etki edebilmek için gerekli bilgi ve becerilerini arttıracak
  • 2020-2021 dönemi program katılımcıları ile deneyim ve ağ oluşturma buluşmalarında bir araya gelecek
  • Fikir maratonlarına ve yerel yönetimlerle birebir toplantılara katılarak toplantılarda farklı paydaşlarla tanışacak ve strateji geliştirecek,
  • Sivil Katılım Destek Programı çerçevesinde geliştirecekleri projeler için teknik ve ayni destek almak 

Programa başvuruda bulunacak kurumlardan, en az iki kişilik bir ekibin katılımcı olması tavsiye ediliyor.

Detaylı bilgi için tıklayın.

Son başvuru tarihi 10 Ekim 2021 olan programa başvuru için tıklayın.

Skip to content