1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Ocak – Nisan 2013...

Ocak – Nisan 2013 Çocuk hak İhlali İzleme Raporu Yayınlandı

Screen Shot 2013-08-15 at 1.17.58 PM Göç Vakfı olarak, çocukların yaşadığı hak ihlallerinin demokrasi ve insan hakları sorunsalının önemli bir boyutunu temsil ettiğine inanmaktayız. Özellikle çatışmalı süreçler ve zorunlu göç uygulamaları sonrasında çocukların ciddi mağduriyetler yaşadıklarını son 20 yılın çocuk hak ihlalleri istatistikleri de ortaya koymaktadır. Göç Vakfı, başta ülke içinde zorla yerinden edilme uygulamalarından etkilenmiş çocuklar olmak üzere tüm çocukların yaşadıkları sorunlara yönelik çözüm politikaları ve yaklaşımları geliştirmenin gerekliliğine inanmaktadır. Bu çerçevede bir yandan çocukların ihtiyaç ve beklentilerine yönelik uygulamalı çalışmalar yaparken diğer yandan çocukların yaşadıkları hak ihlallerini görünür kılacak olan izleme ve raporlama çalışmaları da yürütmektedir. Göç Vakfı, çocuk hakları ihlalleriyle ilgili mevcut durumu tüm ayrıntılarıyla ortaya koymanın zorluklarının farkındadır ve bunun ancak çocuk hakları alanında çalışan sivil toplum örgütlerinin birlikte çabasıyla mümkün olacağını düşünmektedir. Bu farkındalık ışığında, medyaya yansıyan hak ihlallerinin izlenmesi ve raporlaştırılmasının en azından gerçeğin bir parçasını ortaya koyduğunu ve bu gerçeğin öncelikle devlete, akabinde topluma ve sivil toplum örgütlerine yüklediği sorumluluklara ilişkin bir perspektif sunacağını düşünmekteyiz.  Ocak – Nisan 2013 tarihleri  arasında İnternet medyası, istatistikler ve Sivil Toplum Örgütleri raporlarının taranması sonucunda hazırladığımız “ 2013 Yılı 1. Çocuk hakları ihlal Rapor”u için  http://www.gocvakfi.org.tr ve http://www.gocvakfi.org.tr/ihlal/ adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content