1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Önyargıları Yıkan Mekan “Mavi...

Önyargıları Yıkan Mekan “Mavi At Kafe Kültür ve Yaşam Ortamı”

Sivil Düşün AB Programı bu haberi Şizofreni Dernekleri Federasyonu adına yapmaktadır.   Önyargıları Yıkan Mekân MAVİ AT KAFE Ankara’da hizmet veren Mavi At Kafe, şizofreni hastalarına çalışma imkânı sağlarken, önyargıları kırmak gibi önemli bir toplumsal görevi de üstleniyor. Şizofreni Dernekleri Federasyonu Başkanı Psikiyatrist Doç. Dr. Haldun Soygür’ün çabalarıyla açılan Mavi At Kafe, bu anlamda Türkiye’de bir ilk. 2009’un haziran ayından beri Ankara’nın Beşevler semtinde hizmet veren Mavi At bünyesinde çalışanların büyük bir kısmı şizofreni hastası. Şu anda kafede çalışan ve yaşları 22-52 arasında değişen12 kişi, derneğe çok yakınmesafedeki kafeye her gün büyük bir hevesle geliyor ve dört saatlik vardiyalarla çalışıyorlar. Temizlik, alışveriş, çiçekleri sulama, servis, onlardan soruluyor. Amaç, hem onlara çalışma imkânı sunmak, hem de başka bir işte çalışabilmeleri için deneyim kazanmalarını sağlamak. Zira kafede çalışanlardan dördü, başka kurumlarda işe başlamışlar bile… maviatkafedeçalışmak maviatkafedeçalışmak2 Kafe, ilgi çekici ismini İtalya’daki bir psikiyatri hastanesinde yaşananlara borçlu. Öyle ki bu hastaneden çıkabilen tek canlı, sırtında çamaşır taşıyan bir attı. 80’li yıllarda toplum reformlarıyla o zamana dek kapalı kapılar ardında yaşayan  hastalar, özgürlüğüne kavuşup toplum içinde yaşamaları için desteklendiler. Şizofreninin rengi de mavi olunca ister istemez mavi at, şizofreni hastaları için bağımsızlığın, toplumda var olmanın sembolüne dönüştü. Mavi At’ın Öyküsü için, Mavi At Kafe ve Şizofreni Dernekleri Federasyonu web sitelerini inceleyebilirsiniz. www.sizofrenifederasyonu.org www.maviatkafe.weebly.com Mavi At Hep Koşsun filmi—http://www.youtube.com/watch?v=180rcNAMCDI

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content