1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. ‘Özgürlük İçin Basın’ Projesi...

‘Özgürlük İçin Basın’ Projesi Erzurum’daki Medya Çalışanları ile Basın Sorunlarını Tartıştı

Sivil Düşün AB Programı kapsamında Gazeteciler Cemiyeti (Ankara) öncülüğünde yürütülen Özgürlük İçin Basın (Press for Freedom) projesi ile ilgili olarak Erzurum’da yerel ve ulusal basın temsilcileri ile bir toplantı düzenlendi. DSC_0069 (3) Tarihi yapısı itibari ile öne çıkan Erzurum Evleri’nde düzenlenen toplantıda proje kapsamında yayınlanan aylık raporlar görüşüldü. Erzurum ve çevre illerdeki basın sorunları masaya yatırılarak, bölgede karşılaşılan problemler tartışıldı. Mahalli gazetelerin kapatılarak birleşmeye zorlanmasının, sorunların en başında geldiği kaydedilerek söz konusu yapılanma, “yerel basına baskı” olarak nitelendirildi. Projenin amacı doğrultusunda, basın özgürlüğünün ve medya çalışanlarının kapasitelerinin en verimli şekilde kullanılabilmesi ve çözüm önerilerinin tartışıldığı toplantıda bu konuda yapılacak fazla bir şey olmadığı da vurgulandı. İnternet yasası ve haber portalları ile ilgili şikayetler de tartışmada yer aldı. Bu durumun gazete satışlarını olumsuz yönde etkilediği ifade edilerek,  43.000 haber portalının varlığından söz edildi. Bir medya mensubu şikayetlerini şöyle dile getirdi “Herhangi bir kişi gazetecilik niteliğine sahip olmadan bile 300 TL vererek bir portal açabiliyor. Bazı AB ülkeleri ve Amerika’da haber portalı açabilmenin en az 6 ay eğitimden geçmesi şartı var.”  internet yasasında ise böylesine bir zorunluluğun getirilmediği belirtildi. Ulusal medya ajanslarının da olduğu toplantıda yereldeki gazetelerin özel haber yapma kapasitelerinin düştüğü şikayetlerine yer verilerek, gazete hazırlama sırasında daha çok ajans haberlerinin kullanıldığına dikkat çekildi. Toplantı sonucunda yerel gazetecilere, çeşitliliğin bir güç oluşturabileceği, karşılıklı saygı ve yardımlaşmaya dayalı bir yapının basındaki sorunları çözüme götürebileceği ifade edildi. Proje kapsamında basın ile toplantılar yedi ilde daha (Ankara, Trabzon, Gaziantep, Bursa, Konya, Antalya, İzmir) gerçekleştirilecek.  

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content