1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Özgürlük için Basın Projesi...

Özgürlük için Basın Projesi (ÖiB) Haziran Ayı Raporu Yayınlandı!

 

ÖiB: Basındaki ayrışma derinleşmektedir

Gazeteciler Cemiyeti (Ankara) Özgürlük için Basın Projesi (ÖiB) Haziran ayı raporunda basındaki ayrışma ve kutuplaşmanın derinleştiği endişesi vurgulandı.

AB Sivil Düşün Programı çerçevesinde Gazeteciler Cemiyeti tarafından yürütülen projede, ifade ve basın özgürlüğü ihlalleri aylık raporlar halinde kayıt altına alınıyor. Proje kapsamında yayımlanan Haziran ayı raporunda, ulusal ve uluslararası gazetecilik örgütlerinin düşünce ve ifade özgürlüklerinin kullanımına ilişkin kaygılarına yer verildi.

Raporda, basın örgütlerinin Türkiye’deki basın ve ifade özgürlüğü hak ihlallerinin sistematik hale gelmekte olduğu yolundaki endişelerine karşılık, hükümet tarafından bu şikâyetlerin “dış mihrakların oyunu” olarak sunulduğu ancak ülke gerçeğinin çok farklı olduğu bildirildi.

Türkiye’deki medya dünyasının sınırlı bir bölümünün eleştirel olduğu ve olan biteni aktarmaya, yorumlamaya çalıştığı belirtilen raporda, Türk basınının daha büyük bir bölümünün “hükümetin yaptıklarını beğenen, metheden” nitelikte olduğu anlatıldı.

Raporda, eleştirel bakışla gelişmeleri okuyucuya aktarmaya çalışan medya kuruluşlarının “ekonomik, siyasal ve yasal sorunlar” ile karşı karşıya kaldığı vurgulanarak hükümet yanlısı medya kurumlarının ise durumlarının farklı olduğu vurgulandı. Hükümetin verdiği bilgilere göre hükümet yanlısı medya, kamu kaynaklarından cömertçe yararlanabiliyor,  resmi gezilere konuk olabiliyor ve erk sahiplerinin iltifatlarına mazhar olabiliyorlar.

Raporda, basındaki ayrışmanın gazetecilerin zaten çok problemli olan iş güvenliğini daha da sorunlu hale getirdiği belirtildi. Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu görevlilerinin ve ailelerinin İŞİD terör örgütünce rehin alınmaları üzerine getirilen yayın yasağının açık bir sansür uygulaması olduğu vurgulanan raporda, ilk altı ayda yüzlerce basın mensubunun işten çıkarılmasının veya istifaya zorlanmasının da iş-güvencesiz Türk medyasında oto-sansürün daha da yaygınlaşmasına neden olabileceği endişesine yer verildi.

Yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin belirlediği Haziran gündeminde de iktidar politikalarının iki büyük destekçisi Radyo Televizyon Üst Kurulu ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun da ilave edildiğine dikkat çekildi.   Raporda, Ciner Grubu’nun sahibi olduğu Show TV’nin karşısına çıkartılan mali ve idari problem iddialarının büyük ölçüde TMSF’nin eseri olduğu belirtildi.

Raporda, Böcek operasyonu sonucunun açıklanması ve Balyoz davasıyla ilgili olarak Anayasa Mahkemesi’nin “hak ihlali” kararıyla çok önemli mağduriyetlerin giderilmesi yolunun açıldığına dikkat çekildi. Cezaevindeyken TBMM’ye seçilen ve cezaevinde kalan son milletvekili olan, emekli Korgeneral Engin Alan’ın da bu yüksek mahkeme kararlarından istifade ederek salıverilmesini ve nihayet Meclis’te milletvekilliği görevine başlayabilmesini çok önemli bir gelişme olarak kaydeden rapor, 12 Eylül 1980 darbesinin hayattaki liderlerinin “Anayasayı ihlal suçu” iddiasıyla yürütülen davada suçları sabit görülerek müebbet hapis cezasına çarptırılmaları da Haziran ayının önemli olaylarından biri olarak not edildi.

ÖiB Haziran ayı raporuna, www.pressforfreedom.org adresinden ulaşılabilir.

[gview file=”https://www.sivildusun.net/wp-content/uploads/2014/08/iB_Haziran_Raporu.doc”]

 

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content