1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Düşün Haberleri
  4. /
  5. Söz Devri | Pozitif Dayanışma...

Söz Devri | Pozitif Dayanışma ile HIV ayrımcılığına karşı

1 Mart, 2014 yılından bu yana UNAIDS (Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı) tarafından Sıfır Ayrımcılık Günü olarak kutlanıyor. Biz de bu vesileyle perşembenin söz devrinde mikrofonu bir sivil inisiyatif olan Pozitif Dayanışma’ya bırakıyoruz.

Çizer: Nergis Altunevlek

Merhaba, biz Pozitif Dayanışma ekibi. HIV ile yaşayanların ayrımcılığa, damgalamaya, nefrete maruz bırakılmadığı, özgürlükçü değerlerin benimsendiği bir toplum yaratma hayaliyle çalışıyoruz.  HIV ile yaşayanlara yönelik ayrımcılık, damgalama ve nefretle mücadele etmeyi, HIV ile yaşayanları güçlendirmeyi ve insan haklarını yaygınlaştırmayı kendimize misyon edindik.

İnisiyatifimiz, HIV ile yaşayanlardan, farklı hak alanlarında savunuculuk yapan gönüllülerden, aktivistlerden, psikologlardan oluşuyor.

HIV ile yaşayanlar için geçen yıl, birçok alanda savunuculuk ve destek faaliyetinde bulunarak geçti. Şimdi sizlerle birlikte 2021 boyunca neler için koşturduğumuza bir bakalım istedik:

HIV hakkında bilgilendirme destek çalışmaları yaptık. Özellikle sosyal medyada aktiftik; sık sorulan sorular, anonim deneyim öyküleri, söylemler, ayrımsız dile yönelik içerikler hazırlayıp bol bol paylaştık.

Uluslararası HIV Adalet Ağı tarafından imzaya açılan Oslo Deklarasyonu’na Pozitif Dayanışma’nın da imzacı olmasını sağladık. Deklarasyon metninin çevirisini yaparak HIV ve insan hakları alanında çalışmalar yürüten tüm sivil toplum örgütlerinin imzacı olmaları için duyuruya çıktık.

Birleşmiş Milletler AIDS Programı (UNAIDS)’in hazırladığı Covid19 Sırasında Haklar: HIV’den Çıkarılacak 7 Ders metnini çevirerek yaygınlaşmasını sağladık.

HIV fobinin, HIV ayrımcı dilin, insan hakları ihlalini içeren her türlü söylem ve davranışın karşısında olduğumuzu kanıtlayan sayısız söz ürettik.

Tüm bunların yanı sıra kapasite geliştirme eğitimlerimiz ile diğer sivil toplum örgütleri ile bir araya geldiğimiz toplantılarda paylaştıklarımız bizi bir proje sürecine de götürdü. Sivil Düşün’den destek alarak hazırladığımız HIV ile yaşayanlar için Akran Danışmanlığı Psikososyal Destek Eğitim Programı böyle ortaya çıktı. Peki yedi ay devam eden bu süreçte neler yaptık?

Psikososyal destek sağlamak amacıyla oluşturulan dört haftalık psikoeğitim içerisinde; HIV ile yaşayanlara hem kendi deneyimleri hakkında destek sağlayıp içerik sunmak hem de onları anlamak yolunda bir arada tartışma, açık iletişim, geri bildirim mekanizmaları işlettiğimiz bir alan oluşturduk.

Eğitim programı boyunca daha önce akran danışmanlığı vermiş ya da vermemiş kişilerle psikososyal desteğin kapsamını konuştuk. Grup çalışmaları sırasında konuştuklarımızın hangi alanlarda çok daha net karşılıklar bulduğunu, hangi alanlarda daha karmaşık kaldığını gözlemledik.

Projenin bir diğer aşaması olan süreci raporlandırma kısmında ise üç temel ürün elde ettik. Bunlar; HIV ile yaşayanlar için Akran Danışmanlığı Psikososyal Destek Eğitim Programı Değerlendirme Raporu, Akran Danışmanlığı El Kitabı ve HIVAyrımsız Dil Kılavuzu oldu.

Akran danışmanlığı el kitabı bir nevi, eğitim programı içeriğinin kapsayıcı bir derlemesi ve alana dair önemli bir referans kaynak oldu. HIV ile yaşayanlar için akran danışmanlığının nasıl daha verimli, kapsayıcı, başka danışmanlık ve mesleki alanların sınırlarına girmeden var olabileceğini dile döktük.

HIVayrımsız Dil Kılavuzu ile kültürü inşa eden dili seçerek kullanmanın önemine bir kez daha vurgu yaptık.

Tüm bu süreç içerisinde deneyimlediğimiz her nokta bizim için çok kıymetliydi. Hem kendimizi daha da geliştirip yeni içerikler, projeler sunma noktasında hem de mevcut durumumuz, kapasitemiz ve geliştirilebilir, güçlü, zayıf yanlarımızı görmek açısından.

Özetle sürekli hak alanında faaliyet yürüttüğümüz, faaliyetlere kesişimsel diğer alanları da dahil edebildiğimiz dolu dolu bir yılı geride bırakmış olduk. Bugün kendi iç kapasitemizi de geliştirerek, yeni bağlantılar kurarak, yeni söylem alanları ile iletişim halinde olarak yürüttüğümüz çalışmalara devam ediyoruz. Özellikle akran danışmanlığı ve psikolojik danışmanlık noktasında önemli görülecek adımlar atmak için içerik, proje çalışmalarımız devam etmekte. Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan ve web sitemizden takip edebilirsiniz.

Dayanışmayla kalın.

Skip to content