1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Pozitif Dayanışma sağlık hakkı...

Pozitif Dayanışma sağlık hakkı ihlallerini dile getiriyor

Görünürlük ve kampanya çalışmalarını #SivilDüşün desteğiyle yürüten Pozitif Dayanışma’dan çağrı var: “Türkiye’de ikamet eden yabancıların sağlık hakkı ihlal ediliyor!”

Pozitif Dayanışma’nın HIV ilaçlarının Genel Sağlık Sigortası kapsamında karşılanmasına ilişkin açıklamasını aşağıda bulabilirsiniz:

Not: Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı yalnızca haberin yaygınlaştırılmasına destek olmaktadır. Sorularınız için lütfen duyuruda bulunan adresler üzerinden Pozitif Dayanışma ile iletişime geçiniz.

Kaynak: Pozitif Dayanışma Medium Hesabı

“Genel sağlık sigortasına tabi olmasına rağmen HIV tanısını sigorta başlama tarihinden önce aldığı gerekçesiyle Türkiye’de yaşayan yabancıların HIV’i baskılayan Antiretroviral ilaçları sigortadan artık karşılanmıyor.

Sosyal Sigortalar Kurumu(SGK) bu duruma gerekçe olarak 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nu göstermektedir. Ancak tarafı olduğumuz İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin devamı niteliğinde bir belge olan ve ülkemizin de kabul ve imzasıyla anayasamızın 90.maddesi gereğince “ulusal bir iç hukuk kuralı” haline gelmiş bulunan “Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi”nin 12. maddesi açıkça ihlal edilmektedir!

Sözleşmenin 12.maddesi’nin 2. bendi’nde: “Bu Sözleşmeye Taraf Devletler, herkesin mümkün olan en yüksek seviyede fiziksel ve Bu Sözleşmeye Taraf Devletlerin bu hakkı tam olarak gerçekleştirmek amacıyla alacakları tedbirler, aşağıdakiler için de alınması gerekli tedbirleri içerir: a) Varolan doğum oranının ve bebek ölümlerinin düşürülmesi ile çocukların sağlıklı gelişmelerinin sağlanması; b) Çevre sağlığını ve sanayi temizliğini her yönüyle ileriye götürme; c) Salgın hastalıkların, yöresel hastalıkların, mesleki hastalıkların ve diğer hastalıkların önlenmesi, tedavisi ve kontrolü; d) Hastalık halinde her türlü sağlık hizmetinin ve bakımının sağlanması için gerekli şartların yaratılması.” denilmektedir. Dolayısıyla sağlık hakkının engellenmesi anayasamızın ihlali anlamına gelmektedir!

Sağlık hakkı evrensel bir insan hakkıdır!

Günümüzde fiyatları oldukça yüksek olan HIV ilaçlarına Türkiye’de yaşayan ve genel sağlık sigortası sahibi olan yabancıların erişim hakkının engellenmesi, kişilerin doğrudan sağlıklarını tehdit etmekle birlikte, düzensiz ilaç kullanımı ya da ilaçlara erişimin engellenmesi ise kanındaki virüs yükü belirlenemeyen seviyede kalamayacak kişilerden HIV bulaş riskini arttırabilecek ve halk sağlığı açısından ülkemizde yaşayan herkes için bir risk oluşturacaktır.

Sağlık Bakanlığı’na ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na bu uygulamaya bir an önce son vermesi için çağrıda bulunuyoruz! Ülkemizde yaşayan herkesin sağlık hakkını gözetmek devlet kurumlarının asli görevi olmalıdır!”

Pozitif Dayanışma ve Pozitif-iz Derneği

İletişim: pozitifdayanisma@gmail.com

info@pozitifiz.org

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content