1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Romanlar, Roman dostu Belediye...

Romanlar, Roman dostu Belediye Başkanı seçiyor

Sıfır Ayrımcılık Derneği ve yerel Roman örgütleri “En Dost Belediye Başkanı”nı seçmek için bir kampanya başlattı. Kampanya duyurusu ve kampanyaya katılmak isteyenler için başvuru linki aşağıdadır:

Not: Sivil Düşün yalnızca duyurunun yaygınlaştırılmasına destek sunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Sıfır Ayrımcılık Derneği ile iletişime geçebilirsiniz.

“Romanlar ‘En Dost Belediye Başkanı’nı Seçiyor”

“Batı Balkanlar ve Türkiye’de Roman Sivil Toplumu Geliştirme Ortak Girişiminin Türkiye Koalisyonunu oluşturan Sıfır Ayrımcılık ve Roman Yerel Sivil Toplum Örgütleri, 17 Kasım 2017’de Türkiye’nin En Roman-Dostu Belediye Başkanı’nı belirlemek üzere bir kampanya başlatma kararı aldı.

Belediye Başkanları adına yapılacak başvurular, sorulardan oluşan form doldurularak yapılacak, seçim oluşturulacak jüri heyeti tarafından gerçekleştirilecek. Seçilen Belediye Başkanı İstanbul’da yapılacak bir toplantı ile duyurulacak, ayrıca Batı Balkanlar ve Türkiye’de Roman Sivil Toplumu Geliştirme Ortak Girişiminde yer alan diğer ülkelerde seçilmiş en Roman-Dostu Belediye Başkanlarıyla beraber Brüksel’e davet edilecek.

Seçimi gerçekleştirecek jüri heyetinde yer alması için aralarında Romanların da bulunduğu yetkin sivil toplum temsilcileri, akademisyen, yerel yönetim uzmanları gibi kişiler davet edilmiş olup, yerel yönetimlerin Romanlarla ilişkilerinin güçlendirilmesi, Roman içermesi temelinde sorumluluk almaya teşvik edilmelerinin önemini bu kampanya ile bir kez daha işaret eden Sıfır Ayrımcılık ve Roman Yerel Sivil Toplum Örgütleri “Birlikte mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşayabilmemiz için şeffaf ve ayrımcılıktan uzak belediyecilik anlayışının yayılması ve uygulanması büyük önem taşımaktadır. Bu kampanya ile hem il ve ilçe belediye başkanlarını teşvik hem de uluslararası platformlarla bağ kurarak daha geniş ağlarda birlikte neler yapabilirizi tartışmak, çözümler geliştirmek istiyoruz” dedi.

Yerel yönetimlerin Romanlarla ilişkilerinin güçlendirilmesi ve Roman içermesi temelinde sorumluluk almaya teşvik edilmeleri temelinde çok önemli gördüğümüz bu kampanyayı duyurmaktan mutluluk duymaktayız.

Başvuru için katılım şartları,

1-En Roman-dostu belediye başkan adayının ekte gönderdiğimiz başvuru formunu eksiksiz doldurması,

2-Romanlar ve Roman gruplarından her hangi bir topluluğun kendi belediyelerinde yaşıyor olmaları,

3-Kampanya’nın son başvuru tarihi olan 16 Şubat mesai saatleri içinde formu eksiksiz teslim etmeleri,

4-Şeffaf belediyecilik ilkelerini benimseyen ve ayrımcılıktan uzak katılımı savunan belediyecilik anlayışı içinde hareket etmesi,

Tarihler:

1- Başvuru son başvuru tarihi- 16 Şubat 2018,

2- Ödül töreni- 3 Mart 2018 Cumartesi günü saat 19:30″[vc_btn title=”Başvuru formu” color=”vista-blue” size=”lg” align=”center” link=”url:http%3A%2F%2Fsivildusun.net%2Fwp-content%2Fuploads%2F2018%2F01%2FKampanya-Bas%CC%A7vuru-Formu.docx||target:%20_blank|”][/vc_column][/vc_row]

Skip to content