1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. ‘Şiddetim OLMA, Sevgilim Ol!’...

‘Şiddetim OLMA, Sevgilim Ol!’ kampanyası başlıyor

Lotus Kadın Dayanışma ve Yaşam Derneği #SivilDüşün desteğiyle “Şiddetim OLMA, Sevgilim Ol!” kampanyasına başlıyor. İlk aşamada Kocaeli’nde yaşayan kız çocukları ve genç kadınlara yönelik konuyla ilgili farkındalık yaratılmasının amaçlandığı kampanya lansmanı 2 Mart 2018 Cuma günü Kocaeli’nde gerçekleşecek. Derneğin lansman davetiyesini aşağıda bulabilirsiniz:

DAVETLİSİNİZ
Kadınlar ”Şiddetim OLMA, Sevgilim Ol!” Demek İçin Buluşuyor
2 Mart 2018, Cuma
12.00-13.00

TMMOB Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi Taş Bina
Ömerağa Mahallesi, M. Levent Ersoy Sk. No:2, 41300 İzmit/Kocaeli

”Şiddetim OLMA, Sevgilim Ol!” kampanyası ilk kez Kocaeli’nde kız çocukları ve genç kadınların şiddet ve şiddetle mücadele yöntemleri hakkında farkındalığının artmasını amaçlıyor. Kampanya Lotus Kadın Dayanışma ve Yaşam Derneği tarafından yürütülüyor.

Kız çocukları ve genç kadınlar sevgililik ilişkisi içinde şiddetle karşılaştıklarında bunu paylaşmak ve yardım istemek konusunda çekimser kalabiliyorlar, çünkü sevgililik ”gizli,” ”ayıp,” ve ”saklanması gereken” bir konu olarak görülüyor. Üstelik kız çocukları ve genç kadınlar sadece fiziksel şiddete değil, psikolojik, sosyal ve dijital şiddete de maruz kalabiliyor. Kız çocukları ve genç kadınlar erken yaşlarda şiddeti fark edip mücadele mekanizmalarına erişebilirlerse bu cinayetlerin ve şiddetin azalması ve yok edilmesi mümkün.

Verilere göre 2017’de öldürülen 409 kadından en az %9’u erkek arkadaşları tarafından öldürüldü. Öldürülen bu kadınlardan 65’i 15-25 yaş arasındaydı ve 9’u Kocaeli’de yaşıyordu.*

Bu nedenle 2 Mart günü yapacağımız tanıtım toplantısında ve sosyal medyada kampanya videomuzu kamuoyuyla ilk kez 12.09’da paylaşacağız.

Toplantımıza tüm basın mensuplarını ve şiddete dur demek isteyen herkesi bekliyoruz.

İletişim için: Gülfer Kırbaş Battal, lotuskadindernegi@gmail.com

Lotus Kadın Dayanışma ve Yaşam Derneği Hakkında: 2017 yılında kurulan Lotus Kadın Dayanışma ve Yaşam Derneği kadına yönelik ayrımcılık ve şiddetin sıkça yaşandığı kentlerden biri olan Kocaeli’nde farkındalık ve dayanışma yaratma faaliyetleri yürütüyor. Her yaştan ve kesimden kadın sırf ‘kadın’ olmaktan dolayı yaşadığı sıkıntılarda ortaklaşıyor. Buradan hareketle Dernek, yerel düzeyde bu sorunları konuşmak, çözüm yolları aramak, üretmek ve kamuoyu yaratmak istiyor.

*Kaynak: Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu

Skip to content