1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

1- Sivil Düşün nedir, ne değildir?

Sivil Düşün sivil toplum örgütleri (STÖ) ve aktivistlerin hak temelli çalışmalarına aynı destek sağlayan bir Avrupa Birliği programı. Programın faaliyetleri International Consulting Expertise (ICE) liderliğindeki konsorsiyum sorumluluğunda. Ayrıca program, Sivil Düşün AB Programı Teknik Destek Ekibi tarafından yürütülüyor. Sivil Düşün bir dernek, vakıf, sivil toplum örgütü ya da kamu kurumu değil.

Sivil Düşün hakkında ayrıntılı bilgi için sivildusun.net/hakkimizda/

2- Sivil Düşün aktivistlere ve STÖ’lere nasıl destek oluyor, Sivil Düşün desteklerini incelerken nelere dikkat edilmeli?

Sivil Düşün AB Programı 5 kategoride (Etkinlik/Toplantı, Hareketlilik ve Ağ Oluşturma, Örgütlenme, Kampanya ve İletişim) aktivistlerin ve STÖ’lerin hak temelli çalışmalarına ayni destek sunuyor. Ayni destekler, 5 kategori altında çalışma yürüten bireylere nakit desteği sunarak değil, bu bireylerin aldığı hizmetler karşılığı tedarikçi firmalara ödeme yaparak yürütülüyor. Sivil Düşün ayrıca, çalışmalarınıza destek olmak üzere farklı alanlarda uzman desteği almanızı sağlıyor.

Sivil Düşün bir hibe programı değil. Bahsi geçen kategoriler altında gelen başvurulara ayni destek sağlayan bir program.

Desteklerle ilgili ayrıntılı bilgi için https://www.sivildusun.net/destekler/

3- Hak temelli çalışma / yaklaşım nedir?

Hak temelli yaklaşım uluslararası haklar sistemi kapsamında temel, sosyal, ekonomik ve kültürel alandaki insan hak ve özgürlüklerinin yanı sıra hayvan hakları, çevre hakları, doğa hakları gibi geniş bir çerçeveyi kapsar. ‘Hak temelli yaklaşım’ bu hak ve özgürlüklerin tanınması, korunması ve güvence altına alınmasını amaçlayarak, insanların bu haklardan haberdar olmaları, hak sahiplerinin haklarından mahrum bırakılmamaları ve haklarını aktif ve özgür biçimde kullanabilmelerini sağlamayı içerir.

4- Uzman desteği nedir?

Uzman desteği Etkinlik/Toplantı, Örgütlenme, Kampanya ve İletişim kategorilerindeki destek taleplerinizde danışma ve birlikte çalışma imkanı sağlamanız için Sivil Düşün Uzman Havuzu kapsamında sağlanır.

Uzman Havuzu, özgeçmişleri Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından onaylanmış 300’ün üzerinde uzmandan oluşmaktadır. Uzman Havuzu’ndan destek isteyebileceğiniz faaliyet / meslek alanları aşağıdaki gibidir:

Kapasite geliştirme eğitimleri
İletişim uzmanlığı
Hukuki danışmanlık
Kolaylaştırıcılık, moderasyon
Anket düzenleme ve saha araştırması
İzleme ve değerlendirme, etki analizi, haritalama
Raporlama
Mentörlük
Ardıl çeviri ve tercüme
Ayrıca destek talep etmeyi düşündüğünüz diğer faaliyet alanları için de Sivil Düşün ile iletişime geçebilirsiniz.

5- Sivil Düşün’ün verdiği desteklerin miktarı nedir?

Her bir kategori için sağlanacak maksimum destek miktarı 5.000 Avro’dur. 2018-2020 dönemi süresince her başvurucu birden fazla kez ve birden fazla destek kategorisine başvuru yapabilir, ancak onaylanan başvuruların toplamı 10.000 Avro’yu geçemez.

6- Sivil Düşün kimlere destek verir?

Aşağıdaki gruplar Sivil Düşün destek talebinde bulunabilirler.
Aktivistler / aktif bireyler
Sivil toplum örgütleri
Sivil toplum platformları ve ağlar
Sivil oluşumlar (koalisyonlar, girişimler, inisiyatifler, vb.)
Dernekler
Vakıflar
Sendikalar
Kâr amacı gütmeyen şirketler
Kent konseyleri
Kâr amacı gütmeyen kooperatifler
Üniversitelerin insan hakları ve sivil toplum birimleri

7- Sivil Düşün’e nasıl başvuru yapabilirim?

Sivil Düşün’e başvurmak için mis.sivildusun.net adresine giderek Bilgi Sistemi’ne üye olmanız gerekir. Ardından Başvurular bölümünden “Yeni Başvuru” sekmesine tıklayarak başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Başvuru süreciyle ilgili yönlendirici videolara bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz: http://bit.ly/2z8YbX1

Başvuru sistemini kullanmakta zorluk yaşamanız halinde, sivildusun.net/destekler adresinde yer alan başvuru formlarını doldurup, basvuru@sivildusun.eu adresine göndererek

veya

“Sivil Düşün AB Programı Proje Ofisi, Güniz Sok, No 32/9, 06700, Çankaya/Ankara” adresine sivildusun.net/destekler adresinde yer alan başvuru formlarını doldurup göndererek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

8- Başvurum nasıl ve hangi sürede değerlendirilir?

Başvurularınız iki aşamada uygunluk kontrolünden geçirilir. İlk aşamada bağımsız uzmanlar, ikinci aşamada ise Teknik Destek Ekibi tarafından uygunluk kontrolü yapılır. Başvurulara dönüş süresi ortalama 3 haftadır. Ancak başvuru yoğunluğuna bağlı olarak bu süre kısalıp uzayabilir. Uygunluk kontrolü tamamlandıktan sonra başvuru sisteminde Uygunluk Kontrol Formu’nu görebilirsiniz.

9- Sivil Düşün’e nasıl ulaşabilirim?

Sivil Düşün AB Programı’na aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz:

Barbaros Mh. Güniz Sk. 32/9 06700 Çankaya / Ankara

0312 428 05 61 / 0312 428 05 62

info@sivildusun.eu 

sivildusun.net/iletisim

Ofise telefonla ulaşmak isteyenler için teknik destek ve yardım masası Pazartesi ve Çarşamba günleri 14.00-18.00, Perşembe günü 9.30-12.00 saatleri arasında aktiftir.

Sivil Düşün ile sosyal medya üzerinden iletişim kurmak için:

Facebook: @SivilDusun
Twitter: @SivilDusun
YouTube: @sivildusunab
Instagram: @sivildusun

10- Sivil Düşün web sitesinde hangi içeriklere ulaşabilirim?

sivildusun.net adresinde programın sağladığı destekler ve desteklediği çalışmalarla ilgili içeriklere ulaşabilirsiniz. Ayrıca sivil toplumdan haberler, iş ilanları, faydalı rehberler ve Sivil Düşün kampanyaları ve etkinlikleriyle ilgili bilgileri de bulabilirsiniz.

Çalışmalarınızla ilgili haberlerin Sivil Düşün web sitesinde yayınlanması için haber@sivildusun.eu adresine mail atabilirsiniz.

11- Sivil Düşün ne tip etkinlikler düzenliyor? Bu etkinliklere nasıl katılabilirim?

Sivil Düşün sivil topluma sağladığı Etkinlik/Toplantı desteğinin dışında kendi etkinliklerini de düzenliyor. 2013 yılından beri devam eden Sivil Toplum Forumu, Bilgilendirme, Danışma Toplantıları ve eğitimlerle sivil toplum örgütleri ve aktivistleri bir araya getiriyor.

Sivil Düşün etkinliklerine büyük çoğunlukla açık çağrı ve başvuru ile katılım kabul ediliyor. Etkinliklerle ilgili duyuruları sosyal medya hesaplarından, Sivil Düşün’ün geçmişte düzenlediği etkinlikleri ise sivildusun.net/etkinliklerimiz adresinden takip edebilirsiniz.

12- Sivil toplumdan haber, duyuru, yayın vb. içerikleri bir arada görebileceğim araçlarınız var mı?

Sivil toplumdan güncel haberleri Sivil Düşün e-bülteninden takip edebilirsiniz. E-bültene üye olmak için bu adrese gidebilirsiniz: sivildusun.net/e-bulten-uyelik/

Ayrıca Sivil Düşün’ün desteklediği yayınlara, sivil topluma faydalı rehber ve diğer yazılı içeriklere ulaşmak için buraya tıklayınız: issuu.com/sivilduun

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content